Warsztaty Tradycyjne odmiany sadownicze - relacja

,,Tradycyjne odmiany sadownicze” to warsztaty zorganizowane przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego 10 maja, w powiecie milickim. Wzięło w nich udział 15 uczestników – rolnicy, sadownicy, przedstawiciele doradztwa rolniczego i osoby zainteresowane prowadzeniem sadów z tradycyjnymi odmianami. Jednym z celów warsztatów było przekazanie wiedzy dotyczącej odmian zalecanych do uprawy na terenie Dolnego Śląska oraz ich wprowadzenia do współczesnego lub ekologicznego sadu.

Rolnicy i sadownicy poszukują produktów rolnych wysokiej jakości, które mogliby wytwarzać we własnym gospodarstwie. Aby sprostać oczekiwaniom konsumentów, sadownicy chcą wprowadzać do sprzedaży różnorodne i bogate smakowo tradycyjne odmiany grusz, śliw czy jabłoni. Brak wiedzy dotyczącej uprawy tradycyjnych odmian, przystosowanych do dolnośląskich warunków klimatycznych, często powstrzymuje producentów przed podjęciem decyzji o założeniu tradycyjnego sadu. A przecież stare odmiany są odporniejsze na choroby i szkodniki, co wiąże się ze zmniejszeniem ilości stosowanych środków ochrony roślin. Produkty zaś są zdrowsze, a ich uprawa – tańsza.

Część teoretyczną warsztatów poprowadził Grzegorz Hodun z Instytutu Ogrodnictwa Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach. Podczas wykładów na terenie Winnicy Anna w Krośnicach, uczestnicy dowiedzieli się dlaczego warto założyć sad tradycyjny, jak rozpoznać poszczególne odmiany i jak wykorzystać owoce.

Wykładowca zwrócił uwagę na atuty tradycyjnych sadów. Drzewa w takim sadzie w większości nie wymagają podpór, lepiej radzą sobie na słabszych glebach, a okres użytkowania takiego sadu jest dłuższy niż sadu towarowego. Przy zakładaniu tradycyjnego sadu kluczowy jest dobór odmian dopasowanych do przeznaczenia owoców.

W części praktycznej pokazano jak pobierać zrazy, które pędy wybrać do szczepienia i jaki termin jest najlepszy do rozmnażania drzew owocowych.

W ostatniej części warsztatów uczestnicy zobaczyli, jak wygląda prowadzenie ekologicznego sadu w praktyce i skorzystali z wiedzy oraz doświadczenia właściciela gospodarstwa.

Projekt opracowany przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja organizowana jest w ramach operacji do realizacji w Planie Operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022 – 2023. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i obszarach wiejskich (SIR) dla województwa dolnośląskiego.