Trzecie spotkanie w ramach projektu „Dolnośląskie Partnerstwo ds. Wody w powiecie górowskim” (15.11.2021)

W poniedziałek, 15 listopada 2021 roku odbyło się trzecie spotkanie w ramach projektu „Dolnośląskie Partnerstwo ds. Wody na terenie powiatu górowskiego”. W spotkaniu pod hasłem „Dotacje na działania wodne” wzięło udział 18 osób. Ze względów epidemiologicznych spotkanie zostało zorganizowane w formie online.

Spotkanie otworzyła Koordynator DPW Maria Borsukiewicz, która przedstawiła krótko DPW jako model działań partnerskich oraz wymieniła różne formy dotacji na działania wodne.   

Następnie głos zabrał dr hab. Jacek Leśny, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego, który przedstawił Wieloletni Plan Strategiczny dla DPW na terenie powiatu górowskiego. Wymienił m. in. inwestycje związane z infrastrukturą wodną tj. przebudowa zbiornika małej retencji, modernizacja systemu ochrony przeciwpowodziowej oraz program zagospodarowania wód opadowych. Przedstawił także analizę SWOT i wyniki przeprowadzonej ankiety dotyczącej działania DPW, zwrócił również uwagę na potrzebę inwentaryzacji urządzeń wodnych oraz ich prawidłową eksploatację. Omówił temat bilansu cieplnego i wodnego krajobrazu oraz jego potencjał w łagodzeniu zmian klimatu. Wspomniał o zmianach klimatu i ich skutkach.

Kolejnym prelegentem był Rafał Wawer, prof. IUNG, który odpowiedział na pytanie – Dlaczego warto zakładać LPW? Pokazał jakie zagrożenia niesie za sobą brak reakcji na zmiany klimatu i środowiska. Wspomniał, że w przyszłości czeka nas opomiarowanie wszystkich użytkowników wód, co znacząco wpłynie na ochronę zużycia wody, tak cennej dla naszego zdrowia i życia.

Anna Klisowska przedstawiła założenia funkcjonowania LPW i źródła ich finansowania. Zapowiedziała, że ilość tworzonych Partnerstw będzie uzależniona od ostatecznych potrzeb lokalnych - może zdarzyć się tak, że w jednym powiecie będzie więcej niż jedno Partnerstwo, a w innych jedno Partnerstwo będzie obejmowało kilka powiatów. Na koniec pokazała z jakich obecnie działań mogą korzystać Spółki Wodne i PGW WP. Krótko przedstawiła zarys pomocy z KPO.

Z kolei Agnieszka Potyrała i Jolanta Augiewicz przedstawiły informacje na temat dotacji na nawadnianie w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”, skierowane do rolników i w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze”, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof, skierowane do spółek wodnych i związków spółek wodnych.

Kolejnym prelegentem był Patryk Kokociński, który w ciekawy sposób omówił praktyki wodne wykorzystywane w jego gospodarstwie rolnym. Opowiedział o zakładaniu oczek wodnych, wykorzystywaniu zastawek do piętrzenia wody, zadrzewianiu pól i niewykaszaniu rowów, co ogólnie przyniosło pozytywny efekt retencji wodnej i dodatni wynik ekonomiczny produkcji.

Dr inż. Paweł Dąbek przeprowadził wykład na temat małej retencji i analiz przestrzennych dla racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi. Zwrócił uwagę na zasadę zrównoważonego rozwoju klimatu i zasadę sprawiedliwości międzypokoleniowej. Pokazał przykłady małej retencji, m. in. metody agrotechniczne i planistyczne. Zachęcił do korzystania z darmowych portali geo-przestrzennych, które mogą być dobrym narzędziem do ustalania lokalizacji planowanych inwestycji wodnych (mapy tematyczne – baza danych przestrzennych – projekt ISOK).

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Górze Śląskiej, Urzędu Miasta i Gminy Góry Śląskiej, Urzędu Miejskiego Wąsosz, Urzędu Gmin wiejskich Jemielno i Niechlów, Zarządu Zlewni w Lesznie,  Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, IUNG, MRiRW, ARiMR, Nadleśnictwa Góra Śląska, LGD Ujście Baryczy Gmin Góra-Niechlów-Wąsosz, Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu.

Operacja realizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ‒ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

Maria Borsukiewicz DODR