Seminarium - Warzywa, sady, rośliny jagodowe, zioła, przetwórstwo owoców lub warzyw
W czwartek, 14 listopada w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu odbyło się drugie seminarium podsumowujące końcowe etapy realizacji operacji finansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”, Poddziałania 1.2. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”. Jego tematem były „Warzywa, sady, rośliny jagodowe, zioła, przetwórstwo owoców lub warzyw”.
W wydarzeniu wzięli udział dolnośląscy rolnicy ekologiczni, domownicy, przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Rolniczej i inni producenci rolni zainteresowani tematyką rolnictwa ekologicznego.
Podsumowanie demonstracji
Wykłady podsumowujące demonstracje wygłosili naukowcy z Instytutu Ogrodnictwa Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Wykład otwarcia poprowadziła prof. dr hab. Grażyna Soika z IO PIB w Skierniewicach. Omówiła wyniki i metodykę prowadzenia obiektów demonstracyjnych. Zaprezentowała innowacyjne rozwiązania oraz dobre praktyki rolnicze w ekologicznej uprawie warzyw. Podsumowała też wyniki demonstracji w 27 ekologicznych gospodarstwach rolnych na terenie całej Polski dotyczących uprawy buraków ćwikłowych, dyni, kapusty marchwi i ogórków gruntowych.
W odpowiedniej kolejności
W programach upraw warzywnych zastosowano odpowiednią agrotechnikę, nawożenie i ochronę roślin przed najgroźniejszymi agrofagami. Innowacyjność rozwiązań polegała na stosowaniu nawozów w odpowiednich terminach i określonej kolejności, a także właściwych środków biologicznych i substancji podstawowych ograniczających rozwój danego agrofaga. Działania te umożliwiły uzyskanie plonu dobrej jakości. Ważna okazała się też weryfikacja praktyk stosowanych w określonych warunkach glebowo-klimatycznych, występujących w danym regionie oraz ich dostosowanie ich do systemu i gatunku uprawy.
Rośliny jagodowe
Następnie Witold Danelski z IO PIB w Skierniewicach zaprezentował dwa tematy dotyczące roślin jagodowych, czyli „Wprowadzenie roślin okrywowych w międzyrzędzia upraw roślin jagodowych” i „Wsparcie bioróżnorodności w uprawach roślin jagodowych poprzez wprowadzenie elementów pasów kwiatowych”. W ramach pierwszego tematu omówił ograniczanie zachwaszczenia plantacji poprzez zastosowanie sposobów ochrony międzyrzędzi w postaci wsiewek mieszanek koniczyny z innymi roślinami oraz ściółkowania odpadowego (słoma, kompost roślinno-owocowy czy wytłoki owocowe).
W drugiej części ocenił zastosowanie pasów kwietnych, złożonych z mieszanek roślin poużytkowych. Zwiększyło to obecność owadów zapylających (dzikich pszczół, pszczół miodnych oraz trzmieli. Przeprowadzone demonstracje potwierdziły potrzebę wspierania bioróżnorodności
na plantacjach roślin jagodowych.
Witold Danelski omówił też tematykę dotyczącą:
- dobrych praktyk i innowacji w zwalczaniu mszyc występujących na jabłoni lub wiśni i czereśni,
- integracji metod zwalczania owocówki jabłkóweczki lub zwójki siatkóweczki na jabłoni lub gruszy,
- agrotechniki w sadach z historycznymi odmianami jabłoni i gruszy,
- holistycznego ograniczanie populacji nasionnicy trześniówki i nasionnicy wschodniej w sadach czereśniowych lub wiśniowych.
Ekologiczny marketing
Kolejną prelegentką była dr hab. Magdalena Raftowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która omówiła marketing produktów i przetworów ekologicznych pochodzenia roślinnego. Szczególną uwagę zwróciła na kilka obszarów – zdrowie, promocję, cenę, ochronę środowiska, a także walory smakowe i odżywcze.
Przekonywała jak ważny jest dobór grupy docelowej, do której ma być skierowany produkt ekologiczny prowadzenie analiz rynku, obserwacja oraz wiedza o społeczeństwie i trendach. W wystąpieniu skoncentrowała się na roli mediów społecznościowych, portali internetowych i marketingu szeptanego.
W odpowiednim miejscu
Ostatnim wykładem była prezentacja prof. dr hab. Ryszarda Hołownickiego z IO PIB w Skierniewicach na temat przeciwdziałania znoszeniu środków ochrony roślin z pól konwencjonalnych i zielonej infrastruktury. Prowadzący wykazał zależności wynikające z lokalizacji upraw ekologicznej i konieczności ich ochrony przed konwencjonalnymi środkami ochrony roślin, stosowanymi na sąsiadujących polach. Podkreślił także rolę producenta ekologicznego, którego obowiązkiem jest ochrona pola przed zanieczyszczeniami i zapewnienie konsumentowi czystej, nieskażonej żywności.
Seminarium zakończyło się dyskusją na temat rolnictwa ekologicznego. Rozmowy dotyczyły metod upraw ekologicznych przy utrzymaniu różnorodności biologicznej, ochrony i poprawy żyzności gleby, stosowania odpowiednich środków ochrony roślin, a także dbałości o konkurencyjność produktu ekologicznego na rynku i jego cenę uwzględniająca jakość i pracę włożoną w jego stworzenie.
Czy produkt ekologiczny jest pożądany na rynku? Na pewno jest i potwierdzają to konsumenci. Dlatego tak oczekiwane w 2030 roku spełnienie wymogów 25% upraw ekologicznych w UE jest koniecznością. Spotkanie dolnośląskich rolników z branży ekologicznej było okazją do wymiany doświadczeń oraz rozmów na temat rozwoju ekologicznych upraw w naszym województwie.
Alicja Kubisz DODR