Sekrety starych odmian: Dolnośląskie warsztaty sadownicze – cykl wiosenno-jesienny

W czwartek 8 maja, w obiekcie hotelowym AGRO we Wrocławiu odbyła się sesja wiosenna Dolnośląskich Warsztatów Sadowniczych pod hasłem „Sekrety starych odmian”. Organizatorem wydarzenia był Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a prowadzącym Grzegorz Hodun z Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego.

Część teoretyczna

Spotkanie rozpoczęło się blokiem wykładowym dla miłośników tradycyjnych sadów oraz pasjonatów starych odmian drzew owocowych. Podczas wykładów uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi znaczenia sadów tradycyjnych w zachowaniu bioróżnorodności oraz kulturowego dziedzictwa. Prowadzący omówił także zasady projektowania i zakładania tradycyjnych sadów – z uwzględnieniem doboru odmian oraz lokalizacji. Nie zabrakło informacji na temat charakterystyki i wartości użytkowej dawnych odmian jabłoni, które zachwycają smakiem i odpornością. Na koniec uczestnicy warsztatów pogłębili wiedzę na temat metod rozmnażania roślin sadowniczych i ich praktycznego zastosowania w gospodarstwach i ogrodach.

Część praktyczna

Druga część wydarzenia odbyła się w sadzie demonstracyjnym DODR w Ślęzy. Uczestnicy wydarzenia wzięli udział w praktycznych pokazach szczepienia i okulizacji drzewek owocowych – z dokładnym omówieniem technik, narzędzi i materiałów. Kolejnym etapem było zakładanie tradycyjnego sadu – od tyczenia działki, przez przygotowanie gleby i drzewek, po ich sadzenie. W sadzie demonstracyjnym zostało posadzonych 75 starych odmian jabłoni. 

Warsztaty miały kameralny charakter, co sprzyjało aktywnemu uczestnictwu, zadawaniu pytań oraz wymianie doświadczeń. Częścią wydarzenia były konsultacje indywidualne dotyczące zakładania sadów oraz rozmnażania roślin sadowniczych – prowadzone przez eksperta.

Warsztaty promowały wiedzę ogrodniczą, ale i ideę ochrony dziedzictwa przyrodniczego przez powrót do sprawdzonych, tradycyjnych odmian drzew owocowych. 

Już teraz z niecierpliwością wyczekujemy sesji jesiennej, podczas której w naszym sadzie zostaną posadzone stare odmiany grusz, śliw, wiśni i czereśni.

Maria Semenowicz DODR