Relacja - XV Dolnośląskie Forum Kobiet. Żyj naturalnie

        

Jak mądrze podchodzić do zakupów, dlaczego warto czytać etykiety i czy można wierzyć w mleko od szczęśliwej krowy? Na te i wiele innych pytań można było uzyskać odpowiedź podczas XV Dolnośląskiego Forum Kobiet, zorganizowanego 22 listopada pod hasłem Żyj naturalnie. W spotkaniu, którego tematem przewodnim była ekologia i zdrowy styl życia wzięło udział ponad sto kobiet z terenów wiejskich Dolnego Śląska.

Przybyłe Panie powitał Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Marek Tarnacki.  Podczas powitania Asystent Posłanki do Parlamentu Europejskiego Anny Zalewskiej Wojciech Gnat odczytał list do uczestniczek Forum.

W imprezie zorganizowanej przez DODR wzięły udział przedstawicielki instytucji zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich naszego województwa. W programie Forum znalazły się wykłady na temat świadomości konsumenckiej i zdrowych zakupów oraz ekologii. Jako pierwsza wystąpiła dietetyk Alicja Podolak, prowadząca we Wrocławiu gabinet psychodietetyczny. Odpowiedziała na pytania jak mądrze podchodzić do zakupów i dlaczego warto czytać etykiety produktów spożywczych. Im mniej przetworzony produkt i krótsza lista składników, tym lepiej. Pani Alicja uświadomiła także uczestniczkom jak dużo cukru, soli czy konserwantów znajduje się w produktach, powszechnie dostępnych na sklepowych półkach.

Kolejny wykład wygłosiła właścicielka gospodarstwa Koziego Kozłonoga z Klecina Joanna Maślukiewicz. „Kozłonoga” w październiku otrzymała certyfikat gospodarstwa ekologicznego. Pani Joanna mówiła czym dla niej i jej rodziny jest ekologia, jak ważny jest dobrostan zwierząt. Hasła „mleko od szczęśliwej krowy” czy „jaja od radosnej kury” to nie tylko reklamowe slogany. Warunki, jakie zapewniamy zwierzętom hodowlanym wpływają na wyniki produkcji i jakość produktów. Zaprezentowała też ciekawą inicjatywę , czyli Targi Ziemi 124 w Kraskowie. Na Targach co miesiąc oferują swoje wyroby lokalni producenci, rolnicy, czy rękodzielnicy. Targi cieszą się dużą popularnością wśród kupujących produkty wysokiej jakości, świeże, ekologiczne, smaczne i regionalne.

Podczas spotkania została  także podsumowana wojewódzka edycja Konkursu AgroLiga 2019.

W przerwie uczestniczki Forum odwiedzały punkty konsultacyjne m.in. z kosmetykami. Można było także zasięgnąć porady brafitterki. Spotkaniu towarzyszył  kiermasz produktów regionalnych, tradycyjnych  i rękodzielniczych, gdzie można było kupić kiszonki, sery, wędliny, miody, pierniki, przetwory rybne, przetwory z dyni, powidła i soki, produkty ziołowe, a także rękodzieło wykonane techniką decoupage, drewniane deski, produkty z lawendy i ciepłe czapki.

Atrakcją Forum był występ Jazz Trio Buttercup z Krakowa.

Katarzyna Sikora DODR