Przydomowe winnice jako sposób na dodatkowe dochody małych gospodarstw - drugie szkolenie

W środę 19 kwietnia, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował  kolejne szkolenie z cyklu „Przydomowe winnice jako sposób na dodatkowe dochody małych gospodarstw”. W wydarzeniu wzięły udział osoby planujące założyć przydomowe winnice, rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich z terenu Dolnego Śląska.

Podczas jednodniowego szkolenia uczestnicy zdobyli wiedzę o podstawowych, wiosennych zabiegach pielęgnacyjnych w winnicy przeprowadzanych w pierwszych latach po posadzeniu. Wiosna w winnicy to czas intensywnych prac przygotowujących ją do kolejnego sezonu owocowania. Prace te wpływają na kondycję winorośli, a finalnie na jakość wytwarzanego wina.

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych winnego krzewu jest cięcie, bowiem winorośl zaniedbana lub nieodpowiednio cięta niepotrzebnie się zagęszcza, słabo owocuje a same jagody są mniejsze i mniej smaczne. Wiosną usuwamy uszkodzone, przymarznięte, zaschnięte i słabe pędy. Ważne jest także uformowanie krzewu poprzez przymocowanie łozy do rusztowania. Winnica wymaga stałej, całorocznej obserwacji i doglądania. 

Prace, jakie należy wykonać o tej porze roku zaprezentował Kacper Parypa z Uniwersytetu  Przyrodniczego we Wrocławiu, w winnicy należącej do Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Uczestnicy szkolenia mieli także okazję wykonać część wiosennych prac pod okiem specjalisty. 

W winnicy DODR, o powierzchni 3 arów, posadzono pięć odmian winorośli – Solaris, Hibernal, Riesling, Rondo i Regent oraz dwie odmiany deserowe. Na ich przykładzie obserwujemy różnice we wzroście, pokroju, plenności czy odporności poszczególnych na choroby i szkodniki. Doświadczalna winnica jest źródłem inspiracji oraz praktycznej wiedzy dla osób zainteresowanych tą tematyką. Jest też wizytówką pokazującą potencjał i możliwości winiarskie regionu.

Przydomowa winnica może być dodatkowym źródłem dochodu dla osób prowadzących  np. gospodarstwa agroturystyczne, a także sposobem na zwiększenie atrakcyjności oferty oraz formą edukacji turystów w zakresie uprawy winorośli na małą skalę.

Katarzyna Cymbała DODR 
Agnieszka Krzeszewska DODR