Prezentacje wojewódzkie Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek

Na tydzień przed świętami Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu po raz kolejny zachwycił kulinarną mozaiką potraw i wielkanocnych dekoracji. 26 Kół Gospodyń Wiejskich z Dolnego Śląska prezentowało Tradycyjne Stoły Wielkanocne, Palmy i Pisanki.

Impreza, zorganizowana w niedzielę 20 marca przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Regionalne Związki Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych była doskonałą okazją do poznania bogactwa i różnorodności smaków naszego regionu, który nie przez przypadek nazywany jest kulinarnym kociołkiem.

Dyrektor Pasażu Grunwaldzkiego Maciej Sanetra, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Ewa Mańkowska i Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Ryszard Czerwiński, uroczyście powitali uczestników i gości Prezentacji.

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały tradycyjne potrawy wielkanocne. Na barwnie udekorowanych stołach nie mogło zabraknąć żuru z białą kiełbasą, smażeniny, paschy, mazurków, keksów, swojskich wędlin i pieczonych mięs oraz pisanek i baranków z ciasta chlebowego lub masła. Odwiedzający w tym dniu Pasaż Grunwaldzki mogli skosztować wyśmienitych potraw, podziwiać kunszt konkursowych palm i pisanek oraz wysłuchać i obejrzeć występy sześciu zespołów folklorystycznych ‒ Radośni z Wróblowic, Działoszynianie z Działoszyna, Leszczynki z Dobroszyc, Kwisowianie z Giebułtowa, Michalinki z Konradówki i Piotrowic oraz Zagajnik z Wykrotów.

Swoje prace prezentował Zespół Szkolno-Przedszkolny w Domaszkowie, laureat konkursu na Najpiękniejszą kartkę wielkanocną przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas XIX Spotkań Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej w Wilkanowie.

Podczas prezentacji jurorzy oceniali zgłoszone do konkursu Najpiękniejsze palmy oraz pisanki wielkanocne. Konkurencja była duża, spośród zgłoszonych do wojewódzkiego konkursu 21 pisanek oraz 21 palm, nagrodzono po trzy w każdej kategorii.

Laureaci wojewódzkiego konkursu w kategorii Najpiękniejsza palma wielkanocna:

  • I miejsce – KGW z Lutomi Dolnej, powiat świdnicki,
  • II miejsce – KGW Konradówka – Piotrowice, powiat legnicki,
  • II miejsce – KGW w Jugowie, powiat kłodzki.

Laureaci wojewódzkiego konkursu w kategorii Najpiękniejsza pisanka wielkanocna:

  • I miejsce – KGW z Działoszyna, powiat zgorzelecki,
  • II miejsce – KGW Rybniczanki, powiat jeleniogórski,
  • III miejsce – KGW z Henrykowa Lubańskiego, powiat lubański.

Na zakończenie laureaci konkursu obu kategorii dostali nagrody rzeczowe i dyplomy. Uczestniczące w Prezentacjach Koła otrzymały dyplomy za uczestnictwo oraz upominki.

Jak co roku Prezentacje są także okazją do podziwiania ekologicznych prac najmłodszych Dolnoślązaków. Dwadzieścia cztery kluby edukacyjne 4H zgłosiły swoje prace do wojewódzkiego konkursu na Najładniejszy koszyczek wielkanocny, organizowanego przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

Zadaniem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej dzieci i zaprezentowanie ich dorobku artystycznego. Wszystkie kluby zasłużyły na uznanie jurorów. Dzięki Dolnośląskiej Izbie Rolniczej we Wrocławiu, która zasponsorowała dodatkowe nagrody za koszyczki wykonane z ekologicznych materiałów zwiększono liczbę pierwszych miejsc i wyróżnień.

Na podium stanęły 4 koszyczki wykonane przez dzieci klubów 4H ‒ Kolumbowie z Okmian, Chabry z Ujeźdźca Wielkiego, Wesołe Skrzaty z Warty Bolesławieckiej i Truskaweczki z Pierstnicy,

II miejsce zajęły Talenciaki z Siedlec i Smocza Jama ze Staniszowa. Trzecie miejsce zdobyli  Szczytkowiczanie ze Szczytkowic.
Wyróżnienie otrzymały Spytkowskie Słoneczka ze Spytkowa i Jarzębinki z Jezierzyc Wielkich.

Wszystkie Kluby Edukacyjne 4H, które brały udział w tegorocznym konkursie zostały docenione i otrzymały nagrody. Nagrody sfinansował Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Dolnośląska Izba Rolnicza we Wrocławiu.