Lokalne Partnerstwo Wodne szansą racjonalnej gospodarki wodnej w powiecie oławskim – II spotkanie w ramach Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody (DPW) (16.09.2021)

Lokalne Partnerstwo Wodne szansą racjonalnej gospodarki wodnej w powiecie oławskim – II spotkanie w ramach Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody (DPW)

 

W czwartek 16 września, w Oławie odbyło się II spotkanie w ramach operacji Dolnośląskie Partnerstwo ds. Wody (DPW) na terenie powiatu oławskiego, pod hasłem „Lokalne Partnerstwo Wodne szansą racjonalnej gospodarki wodnej w powiecie oławskim”. W spotkaniu uczestniczyło 26 osób.

Wzięli w nim udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Oławie, Urzędu Miasta Oława, Urzędu Gminy Domaniów, Spółek Wodnych w Oławie, Nadzoru Wodnego w Oławie, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Politechniki Wrocławskiej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pracownicy Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu, a także rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich zainteresowani tematem racjonalnego gospodarowania wodą w powiecie.

Spotkanie otworzyła Małgorzata Wierzbicka – koordynator ds. operacji własnej DPW w powiecie oławskim, która przypomniała rolę Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody w pracach nad poprawą retencji w powiecie oławskim. Przedstawiono zadania członków DPW dotyczące stworzenia Wieloletniego Planu Strategicznego dla powiatu oławskiego.

Pierwszy wykład wygłosił prof. dr hab. Jacek Leśny z Katedry Zastosowań Matematyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Omówił szczegóły oceny inwestycji zwiększających retencję. Wytłumaczył, jakie parametry należy uwzględnić przy wyborze inwestycji, które członkowie DPW chcieliby zastosować w swoim regionie.

Dr inż. Wiwiana Szalińska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaprezentowała procedury pozwalające na efektywne i systematyczne monitorowanie suszy, w celu eliminacji lub częściowego ograniczanie skutków tych zdarzeń w przyszłości.

Dr Irena Otop z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawiła charakterystykę wybranych epizodów suszy, jakie pojawiały się w powiecie oławskim Zwróciła uwagę na znaczenie stałego monitorowania suszy, w pracach nad przeciwdziałaniem jej skutkom.

Na koniec dr inż. Katarzyna Wartalska z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej przedstawiła uczestnikom informacje na temat działań adaptacyjnych i mitygacyjnych w procesie poprawy retencyjności w powiecie oławskim. Podkreśliła rolę działań o lokalnym zakresie w walce ze zmianami klimatu, a także działań na rzecz poprawy retencyjności oraz ograniczenia zanieczyszczenia środowiska.

Ostatnie spotkanie w ramach DPW zostało zaplanowane na początek listopada. Zostanie na nim przedstawiony Wieloletni Plan Strategiczny dla powiatu oławskiego, który będzie zawierał ranking najważniejszych inwestycji oraz propozycji strategicznych działań do realizacji na terenie powiatu.

Operacja realizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ‒ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

Małgorzata Wierzbicka DODR