III spotkanie Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody (DPW) na terenie powiatu kłodzkiego 24.11.2021

W środę, 24 listopada odbyło się trzecie spotkanie w ramach projektu „Dolnośląskie Partnerstwo ds. Wody (DPW) na terenie powiatu kłodzkiego”. W spotkaniu pod hasłem: „Racjonalne gospodarowanie wodą w rolnictwie” udział wzięło 30 osób.

 O zasobach wodnych i racjonalnej gospodarce wodą w gminach rozmawiali przedstawiciele, Starostwa Powiatowego w Kłodzku, Urzędów Gminy: w Nowej Rudzie, w Kłodzku, w Szczytnej, w Radkowie, w Międzylesiu, w Lądku Zdrój, Urzędu Miasta: Polanicy Zdrój, Duszniki-Zdrój, Nadleśnictwa Zdroje, Bystrzyca Kłodzka, Lądek Zdrój, Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział w Wałbrzychu, Biura Powiatowego DIR w Kłodzku, Gminnej Spółki Wodnej w Kłodzku, Nadzoru Wodnego w Kłodzku, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich zainteresowani tematem.

Spotkanie otworzył koordynator DPW – Bogdan Sucharski, który przywitał uczestników spotkania i  omówił dotychczasową realizację projektu.

Dr hab. Jacek Leśny, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przedstawił Wieloletni Plan Strategiczny dotyczący Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody (DPW) na terenie powiatu kłodzkiego. Zaprezentował również wykład pn. ”Bilans cieplny i wodny krajobrazu oraz jego potencjał w łagodzeniu zmian klimatu i zwiększaniu retencji”.

O ściekach jako źródle wody i naturalnych metodach ich oczyszczania opowiedziała dr hab. Katarzyna Pawęska, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Dr inż. Paweł Dąbek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przedstawił wykład pn. „ Erozja gleb i ograniczenie spływu wód”.

W temat „Uwarunkowania prawne prowadzenia inwestycji z zakresu gospodarki wodnej na terenie parków krajobrazowych” wprowadził uczestników Łukasz Głowacki z DZPK Oddział Wałbrzych.

Przedstawiciele urzędów gmin scharakteryzowali  działania na rzecz racjonalnej gospodarki wodnej w powiecie i problemy związane z opracowaniem planu wieloletniego.

 W podsumowaniu koordynator podziękował wszystkim za uczestnictwo i zaangażowanie w prowadzone działania i zaprosił do dalszej współpracy.

Operacja realizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ‒ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

 

Bogdan Sucharski DODR