III spotkanie Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody (DPW) na terenie powiatu strzelińskiego (26.11.2021)

W dniu 26 listopada odbyło się III spotkanie Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody na terenie powiatu strzelińskiego. W spotkaniu pod hasłem „Lokalna strategia rozwoju inwestycji wodnych w powiecie strzelińskim” uczestniczyło 37 osób, wśród nich m. in.: przedstawiciele lokalnych samorządów, Nadzoru Wodnego w Strzelinie, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, a także rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich zainteresowani tematyką gospodarki wodnej w powiecie.

Spotkanie rozpoczęła koordynator ds. DPW Małgorzata Wierzbicka. Przywitała zaproszonych gości i przedstawiła plan  spotkania.

Na spotkaniu został przedstawiony Wieloletni Plan Strategiczny dla powiatu strzelińskiego, w ramach którego poruszono zagadnienia związane z zarządzaniem infrastrukturą wodną w powiecie oraz zalecenia i propozycje inwestycji, które w przyszłości mogą zaowocować zwiększeniem retencji na terenie powiatu.

Dr hab. inż. Tamara Tokarczyk, profesor IMGW-PIB omówiła zagadnienie śladu wodnego, jako wskaźnika zrównoważenia zasobów wodnych. Zaprezentowała w jaki sposób analiza śladu wodnego może stanowić podstawę do tworzenia scenariuszy kształtowania się zasobów wodnych zlewni w różnych warunkach.

Patryk Kokociński omówił, w jaki sposób producenci rolni sami mogą wpływać na poprawę retencyjności w swoim regionie. Na przykładzie własnych działań i doświadczeń przedstawił jak można zachować obopólną korzyść dla rolnika i środowiska. Przy wsparciu gminy oraz mieszkańców wysadzano drzewa, które stanowią ochronę przed erozją wietrzną i są domem dla wielu gatunków zwierząt. Dodatkowo dowiódł, że dbając o rowy melioracyjne sąsiadujące z polami, w okresach suchych uprawy mają lepszy dostęp do wody.

Kolejny wykład zaprezentowała dr hab. inż. Katarzyna Pawęska, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przedstawiła sposoby pozyskiwania wody ze ścieków bytowych przy wykorzystaniu oczyszczalni roślinno-glebowych. Podkreśliła również jak ważną role odgrywa oszczędzanie wody w czasie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.

Dr inż. Paweł Dąbek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu omówił temat erozji glebowej. Przedstawił różne rodzaje erozji glebowej, jakie mogą występować na polach i jakie niosą ze sobą skutki. Zaprezentował również zabiegi przeciwerozyjne.

Spotkanie zakończyło się dyskusją oraz podsumowaniem, które wskazało korzyści, jakie przedstawiciele powiatu strzelińskiego mogą odnieść deklarując członkostwo w Dolnośląskim Partnerstwie ds. Wody.

Operacja realizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ‒ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

Małgorzata Wierzbicka, Koordynator ds. DPW, PZDR Oława