III Krajowe Dni Pola Poświętne 2022

Zakończyły się III Krajowe Dni Pola Poświętne 2022 zorganizowane przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Płońsku. W wydarzeniu wzięło udział ponad 150 tys. osób – rolników, mieszkańców obszarów wiejskich i miejskich z całej Polski, producentów rolnych czy firm działających na rzecz sektora rolnego.

Wydarzenie poprzedziły trzydniowe konferencje online – Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027, Instytuty Badawcze na rzecz Zielonego Ładu w Polsce – transfer wiedzy do praktyki rolniczej  oraz Grupy operacyjne (EPI) instrumentem wsparcia rozwoju rolnictwa.

Każdego dnia kilkuset uczestników słuchało wykładów przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB, Instytutu Ochrony Roślin – PIB, PIWetu – PIB Puławy, Instytutu Ogrodnictwa – PIB, Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich PIB, Instytutu Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy, Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin i Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego – PIB.

Wydarzenia towarzyszące

Krajowym Dniom Pola towarzyszą wydarzenia organizowane Ośrodki Doradztwa Rolniczego w całym kraju. Na Dolnym Śląsku to – 9 czerwca Dzień Pola i Sadu Doświadczalnego w Zybiszowie (oraz Dni Pola w Jeleniej Górze, Krościnie Małej, Tomaszowie Bolesławieckim i Tarnowie), 11 i 12 czerwca XXVI Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych Wrocław 2022, 8 września – Dolnośląski Dzień Soi, a w listopadzie konferencja „Wdrażanie Wspólnej Polityki Rolnej – Europejski Zielony Ład w kontekście rolnictwa ekologicznego”.

Panele na Youtube

Podczas paneli tematycznych w studiu online, transmitowanych na kanale Youtube oraz portalu Facebook, doradcy MODR Warszawa dyskutowali z ekspertami m.in.o opłacalności hodowli rodzimych ras zwierząt, metodach zwalczania agrofagów, ochronie pszczoły miodnej, opłacalności uprawy różnych roślin, przetwórstwie żywności, systemie AKIS, rolnictwie ekologicznym, porejestrowym doświadczalnictwie odmianowym czy perspektywach i kierunkach rozwoju agroturystyki na Mazowszu. Poruszono też temat roli naukowo-wdrożeniowej Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno Spożywczego PIB w rozwoju rolnictwa i przetwórstwa żywności.

Tysiąc poletek

W centrum zainteresowania wszystkich zwiedzających było Pole Doświadczalne.  Przez trzy dni odbywały się tam pokazy i doświadczenia, toczyły dyskusje na tematy produkcji roślinnej i zwierzęcej. Warto wspomnieć, że Pole Doświadczalne należące do Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku istnieje od prawie 100 lat.

Wdrażając się do sezonu, w tym również do III Krajowych Dni Pola na Polu Doświadczalnym w Poświętnem, pracownicy MODR Oddział Poświętne w Płońsku przygotowali 1060 poletek z rolniczymi roślinami uprawnymi. Odwiedzający mogli obejrzeć 692 odmiany roślin, w tym wiele nowości. Przy poletkach demonstracyjnych, podczas III Krajowych Dni Pola można było spotkać przedstawicieli firm hodowlanych, producentów środków ochrony roślin i nawozów oraz naszych doradców, którzy oprowadzali, odpowiadali na pytania, prowadzili lekcje dla młodzieży, demonstracje i pokazy.

Szczegółowe informacje na temat prac prowadzonych na polu były systematycznie zamieszczane na stronie III Krajowych Dni Pola stronie https://dnipola2022.pl . Do dziś można się z nimi zapoznać.

Dzień młodego rolnika

13 czerwca był na III Krajowych Dniach Pola „Dniem młodego rolnika”. Tego dnia wicepremier Henryk Kowalczyk spotkał się z młodzieżą i studentami w Płońsku, uczestnicząc w lekcjach online w studiu i na Polu Doświadczalnym. Udział w wydarzeniu wzięło ponad 1000 studentów i uczniów klas i kierunków rolniczych.

Trzy hektary, 400 wystawców

Tysiące osób, w tym całe rodziny, miało okazję zapoznać się z ofertą przygotowaną przez naukowców, Koła Gospodyń Wiejskich, doradców wojewódzkich ODR-ów, właścicieli gospodarstw agroturystycznych czy producentów maszyn. Na placu wystawowym o powierzchni ok. 3 ha bogatą ofertę przygotowało 400 wystawców. Najbardziej interesująca okazała się wystawa ciągników, maszyn rolniczych oraz kombajnów.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka przygotowała dla hodowców bydła szereg aktywności m.in. szkolenia dotyczące oceny przydatności runi do zbioru, składu gatunkowego, zadarnienia, chwastów, pH gleby, faz fizjologicznych rozwoju roślin – terminów oraz dobrostanu zwierząt i doradztwa somatycznego w produkcji mleka.

Namioty tematyczne

III Krajowe Dni Pola to również ogromna liczba stanowisk doradczych i informacyjnych organizatorów oraz placówek naukowych, firm pracujących na rzecz sektora rolniczego czy wspomnianych już  rzemieślników, artystów ludowych, wytwórców i Kół Gospodyń Wiejskich.  Wiele z nich znalazło miejsce w namiotach tematycznych:  

  • Nauka polska a innowacje w rolnictwie z prezentacjami roślin i ziarna, degustacjami chleba z pszenicy okrągłoziarnowej i perskiej, produktów mięsnych, mlecznych, owocowo-warzywnych, fermentowanej żywności czy eksponatami chorób i szkodników roślin rolniczych. Naukowcy przygotowali także wystawy zdjęć wykonanych skanerem skaningowym, polskiego jedwabnictwa czy roślin wyhodowanych in vitro.
  • Rolnictwo ekologiczne i ochrona środowiska, w którym prezentowały się gospodarstwa jagodowo-warzywne, przetwórstwa czarnego bzu, chowu kóz, sadownicze i zielarskie.
  • Koła Gospodyń Wiejskich oraz Tradycja i Rękodzieło – ten namiot był jednym z najbarwniejszych miejsc imprezy. Muzyka ludowa, stroje regionalne, degustacje potraw i pokazy wycinanek, haftu, decoupage, malowania witraży, strojów ludowych oraz warsztaty kowalskie, włókiennicze, garncarskie, rzeźbiarskie i wiele innych.

W niedzielę 12 czerwca na scenie wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz dyrekcja MODR Warszawa – organizator tegorocznych Dni Pola, przekazali symboliczną podkowę dyrektorowi Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu Jackowi Sommerfeldowi – organizatorowi IV Krajowych Dni Pola.

Tym, którzy byli nieobecni polecamy stronę:

https://dnipola2022.pl lub Youtube naszego Ośrodka https://www.youtube.com/channel/UCX8QhvrRZEmhT8yBDac845Q/featured

Podsumowanie III Krajowych Dni Pola w filmowym skrócie oraz materiały z paneli tematycznych i lekcji, które odbywały się w studiu online.

Podsumowanie III Krajowych Dni Pola

https://www.youtube.com/watch?v=uX-xK1Nrxyc

 

STUDIO online III Krajowych Dni Pola
11.06. 2022 r., godz. 9.00 – 15.00

https://www.youtube.com/watch?v=T0omHMh2l3g

 

STUDIO online III Krajowych Dni Pola
12.06.2022 r., godz. 9.00 – 15.00

https://www.youtube.com/watch?v=AguF5q7fKdM

 

STUDIO online III Krajowych Dni Pola
13.06.2022 r., godz. 9.00 – 15.00

https://www.youtube.com/watch?v=PVSKH5xH-nw

 

Natalia Kraśniewska MODR Oddział Poświętne
Wojciech Asiński MODR Warszawa
Fot. MODR