Gala konkursu AgroLiga 2016

Dolnośląscy Mistrzowie AgroLigi 2016 w kategorii Rolnicy ‒ Tomasz i Wioletta Skupin z Żarek w gminie Góra oraz w kategorii Firmy ‒ właścicielka Wańczykówki, Lucyna Wańczyk z Krzeszowa w gminie Kamienna Góra, znaleźli się w gronie laureatów krajowej edycji konkursu.

W tym roku uroczysta Gala XXIV Ogólnokrajowego Konkursu AgroLiga pod honorowym patronatem Prezydenta RP odbyła się 20 czerwca. Celem konkursu jest wybór Mistrza Krajowego AgroLigi w kategoriach Rolnicy i Firmy oraz promocja osiągnięć polskiego rolnictwa. Podczas Gali zostali uhonorowani najlepsi rolnicy i przedsiębiorcy działający w branży rolno-spożywczej. W 2016 roku w konkursie wzięło udział ponad 2,5 tys. rolników i firm.

Finał konkursu tradycyjnie rozpoczął się w gmachu MRiRW. Minister Rolnictwa i Rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel spotkał się z laureatami krajowego konkursu i wręczył odznaki Załużony dla rolnictwa. Minister zwracając się do laureatów konkursu, podkreślał
‒ Dajecie Państwo przykład tego jak rozwijać produkcję, aby osiągnąć sukces.

Uroczysta Gala odbyła się w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Prezydent gratulując laureatom nagród mówił, że
‒ Rola, którą w naszym kraju odgrywa rolnictwo jest nie do przecenienia, gdyż rozwój eksportu żywności jest możliwy właśnie dzięki pracy rolników i tym, którzy ich wspierają.

Dolnośląscy laureaci konkursu to Tomasz i Wioletta Skupin z Żarek w gminie Góra w powiecie górowskim. Należace do nich gospodarstwo specjalizuje się w uprawie warzyw gruntowych. pomidorów i marchwi oraz produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym.
W kategorii Firmy zwyciężyła Wańczykówka. Lucyna Wańczyk z Krzeszowa w gminie Kamienna Góra w powiecie kamiennogórskim jest właścicielką małego zakładu przetwórczego mleka krowiego i koziego. W planach ma rozbudowę i modernizację zakładu przy wykorzystaniu funduszy UE w ramach działania 4.2 PROW

Aniela Gągała, Ryszard Targosz, DODR