Festyn Regionu "Dolnośląska wieś zaprasza 2017"

Festyn „Dolnośląska wieś zaprasza 2017” zorganizowany już po raz piąty przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, jako impreza plenerowa skierowana do mieszkańców aglomeracji wrocławskiej. Celem imprezy jest promocja obszarów wiejskich i regionu Dolnego Śląska. Program obejmował prezentację oferty usług świadczonych przez podmioty działające na terenach wiejskich naszego Regionu w zakresie: turystyki wiejskiej, dziedzictwa kulinarnego oraz kulturowego.

Impreza zrealizowana została w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016–2017 dla województwa dolnośląskiego. Przyczyniła się do promocji oferty turystyki wiejskiej, produktów tradycyjnych i regionalnych wytwarzanych na terenach wiejskich, stanowiących dziedzictwo kulinarne Regionu oraz  promocji ludowych zespołów artystycznych.
Dolnośląska Wieś Zaprasza, to impreza plenerowa o charakterze festynu, ukazująca wieś dolnośląską jako interesujące miejsce do wypoczynku, edukacji i zabawy. W tym roku zorganizowana została w niedzielę 2 lipca 2017 r. Ponad 100 osób zaprezentowało na 59 stoiskach wystawowych swoje produkty. Szacuje się, że imprezę odwiedziło około 800 osób, głównie byli to mieszkańcy południowych dzielnic Wrocławia.

Ciekawą ofertę turystyki wiejskiej zaprezentowały: Stowarzyszenie Kwaterodawców Sudecka Kraina, Lokalna Grupa Działania Gromnik, Wioska tematyczna „Rogata Wieś”, gospodarstwa agroturystyczne oraz zagrody edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Na stoiskach wystawców oraz w punkcie informacyjnym DODR można było otrzymać materiały promocyjne, mapy, foldery, przewodniki i katalogi.

Zagrody edukacyjne, to miejsce gdzie można zaznajomić się ze specyfiką działalności rolniczej, tradycyjnymi zawodami czy też dowiedzieć się więcej nt. produkcji zdrowej żywności. Na festynie prezentowały się cztery Zagrody Edukacyjne: RR Agaty Rudnickiej z Dobkowa, Spiżarnia miodowa Ewy Migockiej z Oławy, Ostoja nad Młynówką Edyty Mulka-Gonera z Mościska oraz Ranczo Nasza Szkapa Leszka Zasady ze Złotego Stoku. Prezentowane były warsztaty edukacyjne dla dzieci, warsztaty ceramiczne, warsztaty dotyczące życia pszczół i roli pszczelarza oraz prezentowały np. eksponaty do prania oraz stół z drobiazgami z gospodarstwa. W tej kategorii wspomnieć należy również o ofercie Fundacja Tańca i Kultury „CHOREIA” z Kryształowic, która oprócz zajęć dla dzieci prowadzi również warsztaty  dla  właścicieli gospodarstw agroturystycznych jak praktycznie się promować. Innym pomysłem, który pozwala przyciągnąć na tereny wiejskie turystów są Wioski tematyczne, czyli wsie z motywem przewodnim. Jest to innowacyjny sposób na ożywienie gospodarki wiejskiej oraz zapewnienie mieszkańcom wsi alternatywnych dochodów. Taką inicjatywę prezentowała na festynie „Konradówka Rogata Wieś”.

Wraz ze wzrostem ilości winnic zwiększa się zainteresowanie enoturystyką czyli turystyką winiarską. Turyści chętnie odwiedzają gospodarstwa winiarskie oraz uczestniczą w różnego rodzaju degustacjach czy świętach winiarskich. Na festynie zaprezentowała swoje produkty oraz ofertę Winnica Świdnicka państwa Jolanty i Ryszarda Gut.

Najliczniejszą grupę wystawców stanowili dolnośląscy producenci regionalnych produktów spożywczych. Na przygotowanym stoisku degustacyjnym można było skosztować produkty, produkowane przez dolnośląskich przedsiębiorców, wpisane na listę produktów tradycyjnych i regionalnych lub laureatów wojewódzkich konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo.  
Na stoiskach można było zakupić:
- tradycyjne wyroby wędliniarskie z 5 zakładów masarskich z Piotrowic Polskich, Bojanic, Golędzinowa, Ubocza oraz Słotwiny k/Świdnicy, naturalnie parzone i wędzone, sery z mleka koziego i krowiego, niepasteryzowanego z dodatkiem ziół i warzyw, podpuszczkowe, półtwarde i dojrzewające, sery z mleka koziego i krowiego, tradycyjnie kwaszone ogórki i kapusta z Doliny Baryczy,
- tradycyjne produkty regionalne z jabłek z sadów położonych na Wzgórzach Trzebnickich: sok, syrop, naturalny ocet, musztarda, masło, jabłecznik trzebnicki, czyli cydr, - domowe produkty z owoców jadalnych dziko rosnących z lasu, przetwory z warzyw, susze owocowe, grzyby suszone,  drzemy, konfitury, grzyby marynowane i suszone, - tradycyjne soki i syropy oraz konfitury z mniszka lekarskiego, czarnego bzu, aronii, pigwy, śliwek i wiśni i chałwa lniana, własne kompozycje przypraw bez konserwantów, herbat i ziół, - produkty z lawendy (sadzonki roślin, suszone zioła, syrop lawendowy, dżem wiśniowy z lawendą wianki, bukiety, syropy, woda, olejek, herbata) - miody i produkty pszczele prosto z pasieki takie jak: pyłek, pierzga oraz świece i figurki z wosku z 6 gospodarstw pasiecznych.
Oferta rękodzieła to: wyroby z gliny różnego rodzaju misy, patery aniołki, kubki, filiżanki, wyroby haftowane – obrysy, obrazki, kartki okolicznościowe, i zakładki, obrazy olejne, wyroby ludowe dekoracyjne i użytkowe z drewna oraz architektura ogrodowa   

Imprezie towarzyszyły występy ludowych zespołów artystycznych, działających przy Gminnych Ośrodkach Kultury. Na  estradzie wystąpiły: Strzegomianki z Wiszni Małej, Wojcieszowianki z okolic Jeleniej Góry, Polanie ze Środy Śląskiej oraz Pokolenia z Ligoty Małej gm. Oleśnica.

Atrakcje dla dzieci to oczywiście małe zwierzęta osiołek, kucyk, konik i kozioł, przejażdżka na kucu lub kucyku oraz konkurs z atrakcyjnymi nagrodami organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny we Wrocławiu. Nie zabrakło również dmuchanej zjeżdżalni oraz balonów. Program artystyczny poprowadził Dariusz Lech, aktor i animator prowadzący gospodarstwo agroturystyczne w Kryształowicach.

Podejmowanie działań promocyjnych dla dolnośląskich rolników i przedsiębiorców jest najlepszą formą wsparcia dla osób podejmujących działalność gospodarczą na obszarach wiejskich i przyczynia się do utrwalania tożsamości wielokulturowej społeczności Dolnego Śląska. Impreza promując ciekawe inicjatywy organizowane przez Lokalne Stowarzyszenia przyczynia się również do promocji rozwoju obszarów wiejskich i Regionu Dolnego Śląska.

Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości rejestracji w bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl

Ryszard Targosz, DODR we Wrocławiu

 

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Instytucją odpowiedzialną za treść materiału informacyjnego jest DODR we Wrocławiu.