Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce
Nowe technologie, stabilizacja dochodów rolników, umowa z Mercosur, a także definicja aktywnego rolnika i rola doradztwa rolniczego dla rozwoju rolnictwa. Panele dyskusyjne i wystawcy. Europejskie Forum Rolnicze zostało zorganizowane 26 i 27 marca w Jasionce k. Rzeszowa. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli sektora rolniczego z całej Europy. Wzięło w nim udział około 2 000 osób, w tym także pracownicy DODR.
Celem forum jest wymiana doświadczeń, promowanie innowacyjnych rozwiązań oraz omówienie wyzwań związanych z rolnictwem, zrównoważonym rozwojem, ochroną środowiska i przyszłością polityki rolnej Unii Europejskiej.
VII Europejskie Forum Rolnicze to także część wystawiennicza, gdzie zaprezentowano rozwiązania technologiczne oraz narzędzia wspierające efektywność i zrównoważony rozwój w sektorze rolnictwa, a także ofertę instytucji rolniczych.
Gościem Forum był między innymi minister rolnictwa Czesław Siekierski, który podkreślił wagę nowych technologii wpływających na konkurencyjność polskiego i europejskiego rolnictwa. Przekonywał także, że jednym z najważniejszych wyzwań jest doprowadzenie do stabilizacji dochodów rolników. W tym celu, konieczne jest obniżenie kosztów kredytów inwestycyjnych.
Podczas panelu poświęconego Wspólnej Polityce Rolnej (WPR) i wyzwaniom polskiego i europejskiego rolnictwa rolnicy mówili o konieczności zmniejszenia unijnej biurokracji, a także o zagrożeniach wynikających z podpisania umowy handlowej między UE a krajami Mercosur. Polska jest przeciwna umowie w tym kształcie, jaki proponuje KE. Umowa UE z Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem zakłada m.in. zniesienie ceł na 91% produktów.
Wiele uwagi poświęcono nowej definicji aktywnego rolnika. W styczniu MRiRW przedstawiło projekt, który uzależnia uznanie rolnika za aktywnego zawodowo od faktu prowadzenia działalności rolniczej. Ważnym zagadnieniem była również rola doradztwa rolniczego dla modernizacji sektora. Eksperci rozmawiali o tym, w jaki sposób rolnicy mogą uzyskać wsparcie w zakresie nowych technologii, zrównoważonych praktyk oraz dostosowania do zmieniających się warunków rynkowych.
Red.