Dwadzieścia dolnośląskich demonstracji - Konferencja podsumowująca realizację operacji Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych – demonstracje ekologiczne
We wtorek i środę, 10-11 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca realizację operacji „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” organizowanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu.
Trwająca od czerwca 2022 roku operacja polegała na założeniu obiektów demonstracyjnych w ekologicznych certyfikowanych gospodarstwach realizujących 25 tematów głównych. Było to 10 demonstracji z produkcji roślinnej, 10 z produkcji zwierzęcej i 5 z przetwórstwa. Opiekunami demonstracji byli doradcy. Każda z operacji była prowadzona pod kierunkiem opiekuna naukowego, według przygotowanej instrukcji.
Konwencjonalni i ekologiczni
W obiektach demonstracyjnych odbywały się spotkania rolników ekologicznych i konwencjonalnych zainteresowanych daną tematyką. W województwie dolnośląskim, pracownicy DODR założyli 20 demonstracji z 10 tematów, w tym 5 z produkcji roślinnej, 4 z produkcji zwierzęcej i 1 demonstracja z przetwórstwa. Demonstracje zostały zlokalizowane w 12 obiektach demonstracyjnych. W spotkaniach demonstracyjnych w województwie dolnośląskim uczestniczyło 603 osoby, w tym 458 osób z województwa dolnośląskiego i 145 osób z innych województw (wielkopolskie, śląskie, opolskie, lubuskie). Ponadto 107 osób z naszego terenu uczestniczyło w demonstracjach w innych województwach.
Doradcy i rolnicy
Uczestnikami konferencji podsumowującej byli przedstawiciele MRiRW, CDR, instytutów naukowych, stowarzyszeń i organizacji ekologicznych, doradcy, rolnicy oraz producenci ekologiczni. Województwo dolnośląskie reprezentowała grupa 12 osób, składająca się z 6 doradców i 6 rolników.
Dyrektor Biura Rolnictwa Ekologicznego i Produktów Regionalnych Małgorzata Waszewska przedstawiła prezentację dotyczącą rolnictwa ekologicznego w Polsce i w Unii Europejskiej analizując jego rozwój w kolejnych latach i miejsce Polski na tle innych krajów Unii Europejskiej.
Dyrektor CDR Oddział w Radomiu dr inż. Henryk Skórnicki zaprezentował projekt, którego celem było upowszechnienie wśród rolników dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań stosowanych w ekologicznym systemie produkcji.
Na czym polega eko-marketing
Dr hab. Sylwia Żakowska-Biemans, prof. SGGW przedstawiła zasady marketingu produktów ekologicznych. Podczas konferencji odbyła się debata plenarna na temat wpływu projektu na usprawnienie transferu wiedzy i innowacji, w której wzięli udział przedstawiciele nauki, doradztwa, rolników ekologicznych oraz CDR. Uczestnicy debaty podkreślili wpływ realizacji operacji na usprawnienie transferu wiedzy między nauką i praktyką, czyli łatwiejsze korzystanie ze zdobyczy nauki, wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwach ekologicznych oraz rozwój ekologicznego systemu produkcji.
Demonstracje na plakacie
Częścią konferencji była sesja plakatowa, którą przygotowali wszyscy realizujący projekt. Postery przedstawiały realizację operacji w poszczególnych województwach. W pierwszym dniu konferencji uczestnicy wzięli udział w jednym z trzech wybranych paneli tematycznych, omawiających wyniki, wnioski i doświadczenia. Pierwszy panel dotyczył tematyki zbóż i innych upraw rolniczych, drugi –warzyw, sadów, roślin jagodowych, ziół oraz przetwórstwa owoców i warzyw. Trzeci panel dotyczył produkcji zwierzęcej – bydła mlecznego, mięsnego, świń, owiec, kóz, królików, kurcząt rzeźnych i niosek, uboju zwierząt i przetwarzania produktów mięsnych oraz przetwórstwa mleka, akwakultury oraz pasieki.
Rekomendacje dla producentów i przetwórców
W gronie panelistów byli pracownicy naukowi, odpowiedzialni za tematy demonstracji oraz doradcy realizujący operację. Drugi dzień konferencji rozpoczął się od przedstawienia rekomendacji dla producentów i przetwórców produktów ekologicznych, w oparciu o wyniki i wnioski z demonstracji.
Naczelnik Wydziału Rolnictwa Ekologicznego MRiRW Bartosz Pytlak przedstawił system wymiany informacji w rolnictwie ekologicznym. Mówił o tym, skąd pozyskać wiedzę o produkcji, produktach i środkach do produkcji. Ostatnim tematem konferencji było omówienie zasad wsparcia rolnictwa ekologicznego z funduszy UE w nowej perspektywie finansowej w latach 2023–2027 przez Ireneusza Gradkę z CDR Oddział w Radomiu.
Udział w konferencji był okazją do wymiany doświadczeń, dyskusji oraz wzajemnego poznania się. Operacja została pozytywnie oceniona i będą prowadzone starania, aby działanie to mogło być kontynuowane.
Urszula Bogusiewicz DODR, Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska