Drugie spotkanie Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody w powiecie głogowskim (28.10.2021)

Drugie spotkanie Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody w powiecie głogowskim
W poniedziałek 28 października roku odbyło się drugie spotkanie dotyczące projektu „Dolnośląskie Partnerstwo ds. Wody w powiecie głogowskim”, pod hasłem Zielona i niebieska infrastruktura wodna związana z racjonalną gospodarką wodną.

Spotkanie otworzyła Koordynator ds. operacji własnych Maria Borsukiewicz, która przedstawiła historię powstawania DPW i jej funkcjonowanie w przyszłości zgodnie z założeniami MRiRW, MKiŚ oraz MI.

Następnie Sekretarz Nadleśnictwa Głogów Danuta Charkow podzieliła się doświadczeniami Lasów Państwowych w zakresie racjonalnej gospodarki wodnej. W prezentacji przedstawiono historyczne i obecne inwestycje realizowane w lasach powiatu głogowskiego. Nadleśnictwo wykonało m. in. małe zbiorniki wodne, zatoki zastoiskowe i budowle piętrzące (zastawki i meandryzacja rowów). W ramach projektu, w latach 2016-2020 zretencjonowano 2,1 mln m3 wody i wykonano 7 zadań związanych z wodą. Profesor Jacek Leśny z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zauważył, że jest to zaniżony wynik (uzyskana retencja), ponieważ obliczenia dotyczyły objętości wykonanych zbiorników i nie uwzględniono w wyliczeniach retencji glebowej. Lasy Państwowe są jedynym właścicielem obszarów, na których realizowane są inwestycje wodne, ułatwia działania retencyjne.

Prof. dr hab. Beta Olszewska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przedstawiła temat kształtowania zasobów wodnych na terenach wiejskich (tzw. naturalna retencja), z uwzględnieniem wód podziemnych i możliwości ich poboru z gleby. Pokazała także różny poziom polowej pojemności wodnej w zależności od rodzaju gleby.

Kolejnym prelegentem była Elżbieta Rzepka z PGW, RZGW we Wrocławiu, kierownik Zgód wodnoprawnych, która przedstawiła procedurę uzyskiwania zgód wodno-prawnych. Uczestnicy spotkania omawiali z wykładowcą przykłady inwestycji wodnych i procedury obowiązujące w ich przypadku. Maciej Późniecki z PGW (Dział opłat w Zarządzie Zlewni w Zielonej Górze) przedstawił wymagania dotyczące opłat za usługi wodne oraz wyłączenia producentów rolnych z opłat stałych i zmiennych do celów rolniczych. Zaznaczył, że producenci rolni płacą jedyną stawkę 5 gr/m3 za zużycie wody, którą pobierają do nawodnień, w przypadku, kiedy przekroczą średnioroczny pobór 5 dm3/dobę (wymóg uzyskania pozwolenia wodno-prawnego do celów rolniczych). Pobór wody bez pozwolenia wodnoprawnego to pięciokrotność stawki podstawowej za zużycie wody i dodatkowo kary finansowe. Należy także pamiętać o wymogu składania wniosku raz na kwartał z zadeklarowanym zużyciem wody do wskazanych celów.

Dr Marcin Wdowikowski z IMGW przedstawił narzędzia prawne związane z zarządzaniem zasobami wodnymi. Zaznaczył, że pozwolenia wodno-prawne są obsługiwane za pośrednictwem ePUAP. Przedstawił modele hydrologiczne obrazujące rzeczywiste i prognozowane stany wód w ciekach oraz natężenie opadów. Przedstawił metodykę pomiarów stanów wód.

Prof. dr hab. Jacek Leśny z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przedstawił metody szacunkowe oceny inwestycji zwiększających retencję. Zaproponował, żeby w przyszłości spotkania odbywały się w formie warsztatów. Zwrócił również uwagę na to, że retencja powinna być najpierw zatrzymywana w glebie i dlatego na spotkaniach LPW powinni być głównie rolnicy i leśnicy. Zaznaczył, że ważną kwestią jest zachęcanie rolników do zawiązywania Spółek Wodnych i opłacanie składek przez wszystkich użytkowników istniejących rowów melioracyjnych (możliwość zniwelowania problemów własnościowych gruntów).

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu, Starostwa Powiatowego w Głogowie, Urzędu Miasta Głogowa, Urzędu Gminy Głogów, Urzędu Gminy Kotla, Urzędu Gminy Jerzmanowa, Urzędu Gminy Pęcław, Spółki Wodnej w Kotli, RZGW we Wrocławiu, Nadzoru Wodnego w Głogowie, Nadzoru Wodnego we Wschowie, Nadzoru Wodnego w Nowej Soli, DIR, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Nadleśnictwa Głogów.

Operacja realizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ‒ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

Maria Borsukiewicz DODR