Drugie spotkanie Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody (DPW) na terenie powiatu zgorzeleckiego (23.09.2021)

Drugie spotkanie Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody (DPW) na terenie powiatu zgorzeleckiego

 

W czwartek, 23 września w Zgorzelcu, odbyło się II spotkanie w ramach operacji „Dolnośląskie Partnerstwo ds. Wody (DPW) na terenie powiatu zgorzeleckiego”, pod hasłem „Lokalne Partnerstwo Wodne szansą racjonalnej gospodarki wodnej”. W spotkaniu wzięło udział 25 osób.

Spotkanie otworzył Mirosław Ryś, Koordynator DPW dla powiatu zgorzeleckiego, który przedstawił skład Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody w powiecie.

Pierwszy wykład „Narzędzia prawne w gospodarowaniu zasobami wodnymi” przedstawił dr. inż. Marcin Wdowikowski z IMGW we Wrocławiu. Szczegółowo omówił narzędzia prawne niezbędne w przygotowaniu i realizacji inwestycji wodnych o ponadlokalnym znaczeniu (pozwolenia wodnoprawne, zgłoszenia itd.).

Dr  inż.  Katarzyna Wartalska z Politechniki Wrocławskiej zaprezentowała informacje na temat racjonalnej gospodarki wodą deszczową, w obliczu zmieniających się warunków meteorologicznych, na terenie powiatu zgorzeleckiego. Omówiła też wpływ działania sąsiednich powiatów na racjonalną gospodarkę wodną.

Na koniec dr inż. Martyna Grzegorzek z Politechniki Wrocławskiej przedstawiła wykład dotyczący odnowy wody i upraw hydroponicznych, w kontekście racjonalnej gospodarki zasobami wodnymi. Szczegółowo przedstawiła rozwiązania technologiczne służące ochronie zasobów wody pitnej i jej ponownego wykorzystania w gospodarstwach domowych i rolnictwie.

Po zakończeniu wykładów i dyskusji, prowadzący podsumował II spotkanie Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody na terenie powiatu zgorzeleckiego, podziękował jego uczestnikom i przekazał informacje na temat III spotkania zaplanowanego na listopad.

W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, przedstawiciele samorządów lokalnych szczebla powiatowego i gminnego powiatu zgorzeleckiego oraz rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich zainteresowani tą tematyką.

Operacja realizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ‒ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

Mirosław Ryś DODR