Dolny Śląsk na Europejskim Kongresie Odnowy i Rozwoju Wsi w Poznaniu
Za nami Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi – wydarzenie, które było ważnym punktem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu trzech dni, od 8 do 10 maja, do Poznania przyjechało około 1 500 osób, w tym ponad 100 ekspertów, a także przedstawiciele instytucji, organizacji i samorządów rolniczych z całej Europy.
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego przygotował stoisko promocyjne, które już od pierwszych godzin cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Była to okazja do rozmów, nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń dotyczących rozwoju obszarów wiejskich na Dolnym Śląsku. Zaprezentowaliśmy liczne projekty i inicjatywy wspierające lokalne społeczności, zrównoważone rolnictwo. Promowaliśmy dziedzictwo kulinarnego regionu i żywność wysokiej jakości wytwarzana w naszym regionie.
Stoisko DODR odwiedziły setki gości – wśród nich rolnicy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i eksperci, którzy poznawali ofertę dolnośląskiej wsi. Szczególne uznanie zyskały produkty lokalne – od kiszonek, przez miody i sery, po przetwory owocowe. Wszystko to dzięki współpracy z wyjątkowymi producentami i Kołami Gospodyń Wiejskich, którzy wnieśli do wydarzenia prawdziwy smak Dolnego Śląska.
Serdecznie dziękujemy za udział i wsparcie firmom i gospodarstwom:
- Kiszonki Sznajderów z Doliny Baryczy
- Miody Kwietniewski
- Kozie sery „Honoraty” – Honorata Majda
- Maciejowy Sad
- ZPC Śnieżka
- Ścinawskie Przetwory
- Gospodarstwo Rolne MAJDA
- Bio Jabłko
- Sery Łomnickie
- KGW „Ale lipa” w Grodziszczu
Oprócz części wystawienniczej, kongres to bogaty program merytoryczny – około 20 wydarzeń towarzyszących – konferencje, warsztaty, panele dyskusyjne i spotkania z ekspertami. Sala plenarna stała się centrum debaty o przyszłości rolnictwa, dziedzictwie kulturowym i społecznej roli wsi. Były rozmowy o roli kobiet na polskiej wsi, Wspólnej Polityce Rolnej i zmianach klimatu, a także przyszłości rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich oraz o bezpieczeństwie żywnościowym w Europie.
Uczestnicy kongresu dyskutowali o dwóch dekadach obecności Polski w UE, oceniali stan wsi z perspektywy regionów, mówili też o przyszłości obszarów wiejskich w kontekście wyzwań klimatycznych, gospodarczych i demograficznych.
Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, Komisarz UE ds. rolnictwa i żywności Christophe Hansen, Podsekretarz Stanu w MRiRW Adam Nowak, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz, Członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego Natalia Gołąb.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski i Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz podkreślali znaczenie polskiej i dolnośląskiej wsi jako fundamentu bezpieczeństwa żywnościowego, wspólnoty i dziedzictwa, które dziś wymaga inwestycji, innowacji oraz odważnych decyzji. Jak zaznaczył Wiceminister Adam Nowak – to właśnie wieś potrzebuje dziś nowoczesnych rozwiązań, by utrzymać swój potencjał społeczny, gospodarczy i kulturowy.
Z Poznania wyjechaliśmy pełni energii do dalszych działań na rzecz dolnośląskiej wsi. Dziękujemy za obecność i zapraszamy do współpracy.