Dolnośląski laureat XIV krajowego konkursu Sposób na Sukces - Skansen Górniczo-Hutniczy
Złotoryjskie Towarzystwo zostało nagrodzone za utworzenie Skansenu Górniczo-Hutniczego w Leszczynie, na terenie którego realizowane są zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej, historycznej, a także tradycji górniczych i hutniczych.
Wybrano 15 podmiotów w trzech kategoriach ‒ rodzinna, zespołowa oraz inicjatywy na rzecz rozwoju społeczności lokalnych. Uroczystość finałowa odbędzie się we wtorek, 20 maja w Pałacu Prezydenckim.
Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych powstało w 1999 roku z inicjatywy kilkunastu entuzjastów, byłych pracowników kopalni miedzi Lena i zakładów powiązanych ze Starym Zagłębiem Miedziowym. Mieli pomysł, aby wykorzystać historię przemysłu miedziowego do promocji turystyki w regionie złotoryjskim. To pomysł na kultywowanie tradycji tradycji górniczych ziemi złotoryjskiej. Zarówno tych sięgających wieków średnich, jak i tych odwołujących się do lat świetności kopalń miedzi Lena w Wilkowie, Nowy Kościół w Nowym Kościele i Konrad w Iwinach.
O tym wszystkim mają przypominać mieszkańcom regionu i turystom coroczne Dymarki Kaczawskie w Leszczynie oraz grudniowe obchody święta Barbórki w Złotoryi i Wilkowie, z górniczą orkiestrą, korowodem z lisem-majorem, karczmą piwną, skokami przez skórę itp. Serce polskiej miedzi biło niegdyś w Leszczynie, w okolicznych szybach, sztolniach, chodnikach, dymarkach, kuźniach i piecach.
Wszyscy członkowie ZTTG pracują na rzecz lokalnego środowiska społecznie. Brać miłośników górniczej tradycji tworzą m.in. byli pracownicy Zakładów Górniczych Lena i firm, które powstały na bazie zamkniętej kopalni, nauczyciele, inżynierowie i technicy, jest metalurg, budowlaniec, są też urzędnicy. W wyniku realizacji przedsięwzięcia powstało siedem nowych miejsc pracy.
Obecnie Towarzystwo liczy 40 członków zwyczajnych i ponad 300 honorowych oraz wspierających. Pielęgnowanie górniczo-hutniczych tradycji regionu nie byłoby możliwe bez zaangażowania lokalnych samorządów i firm oraz innymi organizacjami promującymi region gór i pogórza kaczawskiego.
ZTTG zajmuje się kształceniem własnej kadry nauczającej i instruktorskiej, prowadzi zajęcia dydaktyczne, także dla osób niepełnosprawnych. Przedsięwzięcie jest wspierane przez Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Kaczawskie. W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego Towarzystwo współdziała z organizacjami politycznymi i samorządowymi, szkołami, organizacjami oświatowymi, turystycznymi, społecznymi i gospodarczymi.
Skansen tworzy średniowieczne miasteczko górniczo-hutnicze z infrastrukturą (opisaną przez niemieckiego humanistę z XVI wieku Georgiusa Agricola), z Izbą Tradycji, karczmą, hotelikiem, salą konferencyjną oraz stanowiskami rzemieślniczymi.
Przedsięwzięcie bazuje na tradycji, ale wykorzystuje lokalny potencjał np. przy realizacji ścieżki przyrodniczo-kulturowej. Region złotoryjski to królestwo minerałów. To tutaj wydobywało się złoto, miedź, bazalt, wapienie, piaskowce i agaty.