Wiesław Skop

Wiesław Skop, Jerzmanice Zdrój, gmina Złotoryja, powiat Złotoryjski

W gospodarstwie Wiesława i Elżbiety Skopów prowadzona jest tylko produkcja roślinna. Na areale 130 ha rolnicy uprawiają pszenicę ozimą, rzepak ozimy, kukurydzę na ziarno, rośliny strączkowe (bobik, groch) oraz grykę.

Budynki gospodarcze i wiaty mają łączną powierzchnię 400 m. Do przechowywania zebranych zbóż i rzepaku służą silosy o pojemności 1 400 ton. Gospodarstwo posiada kompletny park maszynowy do uprawy, siewu, nawożenia, ochrony i zbioru m.in. kombajn zbożowy, ciągniki, opryskiwacz, agregat uprawowy czy pług obracalny. Rolnik świadczy usługi rolnicze agregatem talerzowym oraz agregatem uprawowym. Planuje zakup siewnika do siewu bezpośredniego. Pan Wiesław i jego gospodarstwo było finalistą konkursu „Rolnik – farmer roku”.

W gospodarstwie od 2021 roku działa instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW oraz instalacja słoneczna do ogrzewania wody. Rolnik zakłada utrzymanie obecnej struktury produkcji i areału. W gospodarstwie prowadzona jest także pasieka.

Rolnik wprowadza innowacyjne rozwiązania w zakresie technologii produkcji, używa także nowoczesnych maszyn rolniczych. Park maszynowy umożliwia prawidłowe prowadzenie produkcji, zbiór i do suszenie oraz przechowywanie w silosach zbożowych. Stosowanie poplonów z dużym udziałem roślin strączkowych sprzyja utrzymaniu gleby w bardzo dobrej kulturze i zapewnia jej wysoką produktywność. Otoczenie gospodarstwa jest dobrze utrzymane

Wiesław Skop jest przewodniczącym rady powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej powiatu złotoryjskiego.