SIR - Innowacyjne rozwiązania w dolnośląskim rolnictwie

Rzodkiew i winogrona

Rzodkiew oleista w międzyrzędziach, Efektywne Mikroorganizmy i wino w glinianych amforach. To tylko niektóre innowacyjne rozwiązania stosowane w Winnicy de Sas. Winnica to trzy hektary winorośli położone w malowniczej wsi Czeszyce w powiecie milickim. Czerwone i białe wina można kupować tam od 2015 roku. Pierwsze nasadzenia miały miejsce w 2006 roku.

Na zasadzie prób i błędów posadzono rożne szczepy winorośli min. Bachus, Kerling, Kerner, Dornfelder, Pinot Gris, Pinot Noir, Gewuertztraminer, Riesling, Solaris czy Regent. Dziś największy areał zajmuje Gewuertztraminer oraz Riesling. Ze względów klimatycznych i glebowych zrezygnowano z części szczepów.

Kompozycja mikroorganizmów

Działania właścicieli winnicy mają wiele cech innowacyjnych. W uprawie, oprócz niezbędnej ilości środków ochrony roślin, stosowane są równolegle EM – Efektywne Mikroorganizmy, które poprzez swoje działanie zwiększają odporność roślin na choroby. Co to są Efektywne Mikroorganizmy – EM? EM to biologiczna substancja naturalnego pochodzenia, nieszkodliwa dla ludzi, zwierząt oraz środowiska. Jest to kompozycja żywych, aktywnych i pożytecznych mikroorganizmów. Do EM należą bakterie kwasu mlekowego, szczepy tzw. fotosyntetyzujące. Poprawiają przyswajanie przez rośliny trudno dostępne składniki pokarmowe. Przyspieszają rozkład substancji organicznej, polepszają strukturę gleby, zwiększają pojemność wodną, hamują procesy gnilne, rozwój pleśni i chorób grzybowych.

Rzodkiew i chwasty

Dodatkowo w międzyrzędach uprawiana jest rzodkiew oleista, której obecność poprawia strukturę gleby i prowadzi do odprowadzenia z niej nadmiaru wilgoci. Usuwanie chwastów w uprawie winorośli odbywa się mechanicznie oraz ręcznie. Nie stosuje się środków chwastobójczych.

Metoda na liście UNESCO

W winnicy prowadzone są dwie metody winifikacji, czyli metoda konwencjonalna w kadziach stalowych oraz metoda naturalna w kwewri na własnych drożdżach. Winifikacja to proces przemiany soku gronowego w wino na skutek fermentacji. Wracanie do tradycji i natury jest dziś w cenie. Jest nie tylko modne ze względu na luksusowy charakter produktu, ale także ze względu na wzrost świadomości społeczeństwa, o tym jak przemysłowo produkowana żywność wpływa na nasze zdrowie. Produkcja win w kwewri to właśnie powrót do natury.
W ten sposób wyrabiano już ponad 8000 lat p.n.e. tradycyjne gruzińskie wina. Ta tradycyjna metoda wytwarzania win została wpisana w 2013 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kwewri to tradycyjna gliniana amfora przeznaczona do produkcji wina. Najczęściej zakopywana w ziemi, dzięki czemu wino ma odpowiednią temperaturę do fermentacji. Proces polega na kilkumiesięcznej maceracji soku razem ze skorkami i pestkami. Kształt naczynia przyczyna się do naturalnej filtracji wina.

Bez ingerencji

Właściciele winnicy planują kolejną inwestycję, a mianowicie zakup betonowych kadzi, które są naturalnym materiałem lepszym niż kadzie stalowe. Będzie to miało wpływ na smak wyprodukowanego wina. Filozofią uprawy winorośli i produkcji wina w Winnicy De Sas jest „hands off”, czyli jak najmniejsza ingerencja w naturę.

Koncerty i Japko z Doliny Baryczy

Winnica de Sas to nie tylko uprawa winorośli i produkcja wina. Ma tu miejsce wiele wydarzeń artystycznych ‒ organizowane są koncerty, wystawy i warsztaty kulinarne. Kursy somelierskie prowadzone przez profesjonalistów pozwalają na zdobycie wiedzy na temat wina, szczepów winogron, regionów ich występowania i wielu innych interesujących tematów związanych z winem. Można także zwiedzać winnicę i poznać cykl produkcji wina. Turysta ma do dyspozycji domek, który można wynająć i spędzić tu wymarzony urlop w otoczeniu winnicy z widokiem na las, łąkę i winiarnię. Domek jest wyposażony w saunę i kuchnię z salonem. To miejsce godne polecenia osobom zainteresowanym enoturystyką. W 2016 roku do sprzedaży został wprowadzony cydr „Japko” z Doliny Baryczy.

Anna Palma, PZDR Milicz