Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

 

Relacje

Rolnictwo ekologiczne, a założenia Europejskiego Zielonego Ładu - relacja z konferencji
Zmodyfikowano: 01.12.2021

Rolnicy ekologiczni, doradcy oraz przedstawiciele instytucji i firm działających w sektorze rolnictwa ekologicznego spotkali się 24 listopada we Wrocławiu na konferencji „Rolnictwo ekologiczne, a założenia Europejskiego Zielonego Ładu”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Na początku spotkania Lucyna i Sylwester Wańczykowie, czyli laureaci konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne na Dolnym Śląsku w 2021 roku, zostali uhonorowani dyplomem Dyrektora DODR Marka Tarnackiego.

Podczas konferencji Dyrektor Departamentu Klimatu i Środowiska MRiRW Nina Dobrzyńska przedstawiła Europejski Zielony Ład w kontekście szans i zagrożeń dla polskiego rolnictwa. Ekspert rolnictwa ekologicznego dr inż. Urszula Sołtysiak omówiła nowe przepisy prawne regulujące rolnictwo ekologiczne po 1 stycznia 2022 roku i błędy najczęściej popełniane podczas prowadzenia ekologicznej produkcji rolnej. 

Uczestnicy wydarzenia zapoznali się także z zadaniami i rolą instytucji działających w rolnictwie ekologicznym. Zadania WIORiN przedstawiła Wojewódzka Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Bernadeta Kucharska, a o roli Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych opowiedzieli przedstawiciele Wydziału Kontroli IJHARS Maria Bernat i Wojciech Pietras.  

Podczas spotkania, swoim doświadczeniem w prowadzeniu gospodarstwa ekologicznego podzielił się Sylwester Wańczyk prowadzący gospodarstwo ekologiczne „Wańczykówka” oraz Stanisław Choma z rodzinnej firmy ekologicznej Agropol Sp. z o.o.

Konferencja zakończyła się dyskusją i wymianą doświadczeń.

Urszula Bogusiewicz DODR

Galeria zdjęć