Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Reklama

Relacje

Warsztaty - Technologia uprawy winorośli w teorii i w praktyce
Zmodyfikowano: 03.06.2020

W dniach 18-20 maja Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował warsztaty dla osób zainteresowanych założeniem własnej winnicy i rozpoczęciem przygody z winiarstwem.

Podczas trzydniowych warsztatów „Technologia uprawy winorośli w teorii i praktyce” uczestnicy dowiedzieli się jak prawidłowo dobrać stanowisko, które odmiany winorośli są odpowiednie dla dolnośląskiego klimatu oraz jak przygotować pole pod uprawę. Wykładowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz z Kliniki Roślin Janusza Mazurka omówili zagadnienia związane z nawożeniem i ochroną winorośli, a także zaprezentowali sprzęt do uprawy gleby i pielęgnacji krzewów.

W części praktycznej, czternastu uczestników warsztatów samodzielnie obsadziło modelową winnicę, która powstała na terenie Ośrodka. Odbiorców operacji podzielono na kilka grup, tak aby usprawnić pracę przy sadzeniu winorośli. Wyodrębniono sekcję mierniczą, sekcję cięcia, sekcję przygotowania gleby do sadzenia oraz sekcję prowadzącą sadzenie.

Do założenia winnicy celowo wybrano różne odmiany, aby przedstawić uczestnikom różnice we wzroście, pokroju czy plenności. Wśród posadzonych odmian znalazły się m. in. Rondo, Regent, Solaris, Hibernal czy Riesling.

Warsztaty zostały przeprowadzone z zachowaniem wszelkich środków ostrożności wynikających z aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

W czerwcu, podczas drugiego panelu warsztatów uczestnicy dowiedzą się między innymi, w jaki sposób szczepi się winorośl oraz własnoręcznie założą system nawadniający i rusztowanie.

Warsztaty odbyły się w ramach operacji realizowanej przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II (drugiego) Pomocy technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) dla województwa dolnośląskiego.

Informacji na temat warsztatów udziela:

kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich Izabela Michniewicz
tel. 71 339 80 21 w. 150.
Email: izabela.michniewicz@dodr.pl

 

Galeria zdjęć