Uroczyste otwarcie Via gustica – Drezno, 29 sierpnia 2013 r.

Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie jest upamiętnieniem jego pobytu w Saksonii. Z czasem stało się miejscem spotkań oraz wielu imprez kulturalnych. Impreza inaugurująca otwarcie platformy Via gustica zorganizowana przez Partnera Wiodącego firmę Sandstein Neue Medien z Drezna wraz z partnerami nieprzypadkowo odbyła się właśnie na terenie muzeum. W czwartek 29 sierpnia, niemal w centrum Drezna, w miejscu związanym z polską kulturą zaprezentowano wspólny projekt promujący obszary wiejskie po obu stronach granicy.

Program został podzielony i skierowany do różnych odbiorców. Na początek odbyła się konferencja prasowa wszystkich partnerów projektu, połączona ze śniadaniem z regionalnych produktów dla przedstawicieli niemieckich mediów, podczas której każda z firm realizujących projekt opowiedziała o swoim udziale i zrealizowanych działaniach. Markus Pieper reprezentujący Lidera projekt firmę Sandstein Neue Medien GmbH z Drezna zaprezentował utworzoną w ramach projektu platformę Via gustica. Partner współpracy stronie niemieckiej – firma Marketing-Gesellschaft Oberlausitz Niederschlesien mbH z Bautzen i polscy partnerzy współpracy ‒ Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz Dolnośląska Izba Gospodarcza, zaprezentowali osiągnięte do tej pory rezultaty.
Kolejna część przeznaczona była dla gości ‒ przedstawicieli lokalnych instytucji związanych z promocją obszarów wiejskich, natomiast część wieczorna to zaproszenie dla mieszkańców Drezna. Wszyscy odwiedzający w czwartek Muzeum mogli zapoznać się z ofertą turystyki wiejskiej z obszaru wsparcia prezentowaną poprzez platformę.

Producenci produktów regionalnych, tradycyjnych, ekologicznych oraz rękodzielniczych z Górnych Łużyc oraz Dolnego Śląska prezentowali w ogrodzie Kraszewskiego bogactwo turystycznej oferty regionów. Po stronie niemieckiej dominowały wyroby z lnu oraz ceramika, natomiast nad stoiskami dolnośląskich producentów unosił się zapach niemczańskich wędlin, łomnickich serów i oliwy z Ol’vity wymieszany z nutką świdnickiego wina. Słodycz wyrobów z ekologicznej aronii, miodów ze Sławęcina i trzcińskich pierników zrównoważyła zapach unoszący się w powietrzu, a wszystko to zaprezentowano na tle ceramiki bolesławieckiej z Wizy. I nic w tym dziwnego bo przecież taki jest cel Drogi Smaku czyli platformy Via gustica – delektowanie się i smakowanie, korzystanie z bogactwa kulinarnego i odkrywanie na nowo tradycji kulturowych, a jednocześnie zapewnienie szerokiej promocji oferty turystycznej z obszarów wiejskich sąsiadujących ze sobą regionów.

Platforma internetowa Via gustica powstaje w ramach projektu „Promocja turystyczna dla terenów wiejskich wzdłuż polsko – niemieckiej granicy” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonie 2007 – 2013, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Specjalista ds. pozyskiwania danych 2
Izabela Michniewicz DODR we Wrocławiu


Dolnośląscy oferenci uczestniczący w imprezie:

Sery Kozie Łomnickie
Gospodarstwo Ekologiczne „Kozia Łąka”
Bożena i Daniel Sokołowscy
ul. Lipowa 3
58 – 508 Łomnica

P.P.M.G „Galicja
Maria Matusiewicz
ul. Ogrodowa 6
58 – 230 Niemcza

Winnica Świdnicka
Jolanta i Ryszard Gut
ul. Kraszowicka 23
58 – 100 Świdnica


PPHU Maszyny i Przetwórstwo Nasion Oleistych
Ol’Vita
Krzysztof Dziaduch
Oddział Mysłaków 84 A
58-124 Marcinowice

Oferta Dolnego Śląska z obszaru wsparcia promowana przez DODR we Wrocławiu:

Słodka Chatka
Dorota i Marcin Goetz
Trzcińsko 67
58-520 Janowice Wielkie

Pasieka "Miodzio"
Sylwia i Marek Gawron
 Sławęcin 2
57-230  Kamieniec Ząbkowicki

Gospodarstwo Ekologiczne
Eko Ar
Anna i Mirosław Lech
Jarków 9
57-343 Lewin Kłodzki

PPHU Ceramika Artystyczna "Wiza" Sp.z o.o.
Parowa 61
59-724 Osiecznica

„Maciejowy Sad”
ul. Wiśniowa 4
Lutynia k/Wrocławia
55-330 Miękinia