Trzy złote jabłka dla Dolnoślązaków

Beata i Dariusz Przerwa – sadownicy i właściciele Winnicy Anna w Krośnicach, Joanna i Michał Starakowie z Olszan i należący do nich Dyniowy Zakątek oraz Joanna i Mariusz Karwatowie ze Stępina prowadzący gospodarstwo z uprawą ziemniaków, to dolnośląscy zdobywcy tytułu Rolnika – Farmera Roku i statuetek złotego jabłka. W piątek 10 lutego w Warszawie odbyła się Gala Finałowa XXIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik – Farmer Roku, organizowanego przez Stowarzyszenie Polski Klub Rolnik – Farmer Roku. Do konkursu zgłoszono 342 gospodarstwa z całej Polski. 

Następnie przedstawiciele kapituły odwiedzili gospodarstwa i je ocenili. Kapituła konkursu wybrała 47 finalistów w różnych kategoriach, a z nich dziesięciu najlepszych. Podczas Gali nagrodzono rolników – liderów produkcji roślinnej i zwierzęcej, wyróżniających się prowadzoną działalnością, stosowaniem nowoczesnych technologii, a przy tym dbających o ekologię i zaangażowanych w życie lokalnej społeczności. Nagrody w postaci złotych jabłek wręczał Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk.
 

Laureaci XXIX edycji Konkursu Rolnik – Farmer Roku z Dolnego Śląska

Winnica Anna
Beata i Dariusz Przerwa – Krośnice, powiat milicki, gospodarstwo o powierzchni 32 ha winorośl , sadownictwo, produkcja wina 

Gospodarstwo rolno-sadownicze i Winnica Anna, prowadzone przez Dariusza Przerwę, znajduje się miejscowości Krośnice, w północno-wschodniej części województwa, w parku krajobrazowym Dolina Baryczy. 
Winiarską przygodę właściciele rozpoczęli w 2014 roku. Na wzgórzu nazwanym przez nich „piętnastym” posadzili 30 arów winorośli. Dziś jest tu 2 hektary nasadzeń. Winnica Anna, nazwana na cześć najmłodszej córki, leży na dolnośląskim szlaku Piwa i Wina. Można ją także znaleźć na mapie miejsc przyjaznych rowerzystom Dolnośląskiej Krainy Rowerowej. 
To małe, rodzinne przedsięwzięcie, dlatego Beata i Dariusz Przerwa mogą pielęgnować każdą roślinę i kontrolować jakość rosnących na niej owoców. Wyselekcjonowane grona zbierają ręcznie po to, żeby dostarczyć do winiarni nieuszkodzone owoce, bo to znacząco wpływa na smak i jakość wina. 
Dokładają starań, aby każdy etap powstawania wina był dopracowany. Produkują wina bez stabilizatorów, konserwantów i innych dodatków. Wino z Winnicy Anna cieszy się uznaniem klientów, ceniących rzemieślniczy sposób wytwarzania tego trunku. Właściciele produkują je z pięciu szczepów – Cabernet Cortis, Rondo, Regent, Solaris i Johanniter. Od 2020 roku jest to także Pinot Noir oraz Chardonnay. Wina z Winnicy Anna są sygnowane znakiem Dolina Baryczy Poleca.

Dyniowy Zakątek 
Joanna i Michał Starak, Olszany, powiat świdnicki, gospodarstwo o powierzchni 37,45 ha, zboża, rzepak, buraki, ostropest, dynia, przetwórstwo, handel 

Dyniowy Zakątek to miejsce, które powstało z miłości do dyni. Jest gospodarstwem rodzinnym. Jego początki sięgają 1945 roku, gdy rodzina Staraków przyjechała do Olszan spod Lwowa. Joanna i Michał są trzecim pokoleniem, które prowadzi i rozwija gospodarstwo. Dynia jest tam uprawiana już szesnasty rok. Najpierw sprzedawali obraną dynię dużym przetwórniom w kraju i za granicą. 
Historia Dyniowego Zakątka zaczęła się kilka lat temu, od dyniowych słoiczków na potrzeby rodziny. Później odbiorcami byli znajomi, znajomi znajomych oraz uczestnicy lokalnych wydarzeń i okolicznych jarmarków. W 2019 Starakowe zarejestrowali Rolniczy Handel Detaliczny, który pozwolił im się rozwijać. Dziś dyniowe produkty cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów, którzy cenią ich oryginalny smak. 
W Dyniowym Zakątku można kupić wszystko, co z dyni można wytworzyć – dyniowe dżemy, pasty, pasztety, musy, sok, masełko dyniowe, oleje, paprykarz, keczup, dyniowy chlebek, syropy, ciasta dyniowe, desery oraz likiery bezalkoholowe. Dla fanów czekolady jest i czekolada z dynią. Wszystkie dyniowe cuda można kupić na odwiedzanych przez Staraków Targach ze zdrową żywnością oraz w sklepiku w gospodarstwie.

Gospodarstwo rolne
Joanna i Mariusz Karwatowie – Stępin, powiat wrocławski, gospodarstwo o powierzchni 130 ha, ziemniaki jadalne i przemysłowe, rzepak, zboża 

Zaczynali gospodarować na czterdziestu hektarach, dziś prowadzą rodzinne gospodarstwo o powierzchni 130 hektarów, nastawione przede wszystkim na produkcję ziemniaków. Uprawiają ziemniaki jadalne i przemysłowe, a także pszenicę, rzepak i kukurydzę. Uprawa roli i roślin jest prowadzona według zaleceń dla poszczególnych roślin. Stosowanie płodozmianu, nawożenia organicznego oraz kwalifikowanego materiału siewnego sprzyja wysokim plonom. 
Wczesne ziemniaki są uprawiane pod osłonami, co przyspiesza zbiory, a na powierzchni 20 hektarów stosuje się nawadnianie. Ziemniaki są przechowywane w nowoczesnej chłodni. Właściciele gospodarstwa sprzedają je w ramach umów kontraktacyjnych, a także bezpośrednio do hurtowni I sklepów. Pszenica jest przechowywana w silosach typu BIN. 
W gospodarstwie prowadzone są usługi załadunku płodów rolnych, a także typowa pomoc sąsiedzka. Za swoją pracę Joanna i Mariusz Karwatowie otrzymali wiele wyróżnień.

Dziękujemy laureatom za ich pracę, gratulujemy zwycięstwa oraz życzymy udanych plonów i dalszych sukcesów.
Alicja Kubisz, red. DODR