Relacja z wyjazdu studyjnego - „Woda i środowisko – ochrona zasobów wodnych w powiecie wrocławskim”

W dniach 28-29 czerwca w Świdnicy odbył się wyjazd studyjny „Woda i środowisko – ochrona zasobów wodnych w powiecie wrocławskim”. Wzięło w nim udział 15 uczestników, w tym członkowie Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody w powiecie wrocławskim, eksperci z dziedziny hydrologii w rolnictwie, przedstawiciele lokalnych samorządów, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, doradztwa rolniczego oraz rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich powiatu wrocławskiego.

Celem wyjazdu studyjnego była wymiana wiedzy oraz doświadczeń związanych z racjonalną gospodarką wodną i oszczędnym gospodarowaniem zasobami wodnymi, a także wypracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie zrównoważonej gospodarki wodnej. Spotkanie sprzyjało utworzeniu sieci kontaktów między uczestnikami oraz podniesieniu poziomu wiedzy na temat innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie i na obszarach wiejskich, w zakresie racjonalnej gospodarki wodą na terenach rolniczych powiatu wrocławskiego.

Pierwszego dnia odbyły się zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy mieli możliwość nabycia podstawowych umiejętności w zakresie danych przestrzennych i oprogramowania GIS, dowiedzieć się w jaki sposób tworzyć mapy zagospodarowania przestrzennego oraz jak dokonywać analiz hydrograficznych.

Drugi dzień uczestnicy wyjazdu studyjnego spędzili w Nadleśnictwie Świdnica, gdzie mogli zapoznać się z efektami realizacji projektów, mających na celu rozwój systemów małej retencji oraz przeciwdziałanie nadmiernej erozji wodnej na terenach leśnych. Odwiedzili leśnictwo Witoszów, gdzie odtworzony został zbiornik małej retencji, a także okolice miejscowości Komorów, gdzie znajduje się kompleks trzech zbiorników retencyjnych. W Piotrowicach Świdnickich natomiast uczestnicy zapoznali się z budową i funkcjonowaniem stacji agrometeorologicznej, której systematyczne pomiary ułatwiają rolnikom podejmowanie decyzji związanych z prowadzeniem upraw polowych.

Operacja realizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ‒ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).