Warsztaty - Zachowanie tradycyjnych odmian sadowniczych
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego organizuje 9 października jednodniowe warsztaty ,,Zachowanie tradycyjnych odmian sadowniczych”, w Maciejowym sadzie, w Lutyni na Dolnym Śląsku.
Uprawa odmian tradycyjnych oznacza większą różnorodność i bogactwo smaków na rynku jabłek. Dla sadowników jest to alternatywa, która umożliwia rozwój małych gospodarstw. Tradycyjny sad może być zakładany w typowych gospodarstwach rolnych, ekologicznych oraz agroturystycznych. Stare odmiany sadownicze pozwalają na zachowanie różnorodności genetycznej, a wprowadzanie na rynek nowych produktów z przetworzonych owoców tych odmian zwiększa zainteresowanie konsumentów.
Warsztaty dostarczą informacji na temat tradycyjnych odmian sadowniczych. Uczestnicy dowiedzą się dlaczego warto je uprawiać i czym różnią się od powszechnie dostępnych odmian. W programie znajdą się wykłady na temat rozmnażania drzew sadowniczych i zakładania sadów. Zostaną także omówione dawne odmiany jabłoni. Uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności ze szczepienia i okulizacji drzew owocowych. Zaplanowano oprowadzenie po gospodarstwie sadowniczym Maciejowy sad, w którym znajduje się m.in. tłocznia i suszarnia owoców.
Do udziału w warsztatach zapraszamy mieszkańców obszarów wiejskich, rolników, osoby zainteresowane prowadzeniem sadów opartych na tradycyjnych odmianach, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, przedstawicieli doradztwa rolniczego, a także osoby zainteresowane wdrażaniem innowacji w rolnictwie.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Dojazd na miejsce we własnym zakresie.
Informacji udziela:
Agnieszka Krzeszewska, specjalista Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich
tel. 71 339 86 56 w. 175
e-mail: agnieszka.krzeszewska@dodr.pl
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja opracowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu, organizowana w ramach operacji do realizacji w Planie Operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i obszarach wiejskich województwa dolnośląskiego (SIR).