Warsztaty - Tradycyjne odmiany sadownicze

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu organizuje jednodniowe warsztaty ,,Tradycyjne odmiany sadownicze”, które odbędą się we wtorek 10 maja, w powiecie milickim.

Ze względu na duże zainteresowanie i zapotrzebowanie na lokalne, zdrowe produkty wśród mieszkańców Dolnego Śląska rolnicy, sadownicy i producenci wciąż poszukują produktów rolnych dobrej jakości wytwarzanych we własnym gospodarstwie. Urozmaicone produkty dobrej jakości są cenione przez kupujących. Aby sprostać oczekiwaniom konsumentów sadownicy chcą wprowadzać do sprzedaży różnorodne i bogate smakoko tradycyjne odmiany sadownicze. Jednak brak wiedzy dotyczącej odmian tradycyjnych, które można uprawiać na Dolnym Śląsku ze względu na warunki klimatyczne powstrzymuje wielu sadowników, przed podjęciem decyzji o założeniu tradycyjnego sadu. Dawne odmiany sadownicze są odporniejsze na choroby i szkodniki, dlatego są pożądane przez sadowników. Wiąże się to ze zmniejszeniem ilości stosowanych środków ochrony roślin, dzięki czemu produkty są zdrowsze.

Realizowane warsztaty mają na celu poszerzenie wiedzy na temat tradycyjnych odmian sadowniczych do uprawy w dolnośląskich warunkach klimatycznych. W części teoretycznej, która odbędzie się w winnicy Anna w Krośnicach, uczestnikom warsztatów zostaną przedstawione informacje na temat projektowania, zakładania i znaczenia tradycyjnych sadów. Biorący udział w szkoleniu odwiedzą ekologiczny sad z tradycyjnymi odmianami sadowniczymi. Będą też mogli zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie rozmnażania drzew owocowych.

Zapraszamy mieszkańców obszarów wiejskich, rolników, osoby zainteresowane prowadzeniem sadów opartych na tradycyjnych odmianach, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, przedstawicieli doradztwa rolniczego, a także osoby zainteresowane wdrażaniem innowacji w rolnictwie.

Warsztaty zostaną przeprowadzone z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty odbędą się w ramach operacji realizowanej przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II (drugiego) Pomocy technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) dla województwa dolnośląskiego.