Październikowa narada doradców

W czwartek 14 października doradcy rozmawiali online o Planie Działalności Doradczej na przyszły rok, realizacji pierwszej i drugiej edycji bezpłatnych programów doradczych dla rolników, trzecich spotkaniach Lokalnych Partnerstw ds. Wody, wynikach konkursów dla doradców i planowanych szkoleniach.

Spotkanie rozpoczął Dyrektor DODR Marek Tarnacki, który mówił o stabilnej sytuacji finansowej Ośrodka. Trwają prace nad Planem Działalności Doradczej na 2022 rok. Doradcy przygotowują raporty agrometeorologiczne oraz ankiety dotyczące działań związanych z ASF. Trwa nabór rolników do współpracy w ramach Sieci gospodarstw demonstracyjnych.

Pomagamy rolnikom w wypełnianiu wniosków o przyznanie pomocy w ramach działań PROW – do 26 listopada – na Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej, do 29 listopada – na Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój, a do 30 listopada – na Tworzenie grup producentów i organizacji producentów.

W listopadzie zapraszamy do udziału w szkoleniach i konferencjach organizowanych przez DODR. To między innymi szkolenie na temat ubezpieczeń w rolnictwie, konferencja „Nowe podstawy prawne w rolnictwie ekologicznym” (zmiana przepisów regulujących rolnicza produkcję ekologiczną wejdzie w życie od stycznia 2022 roku), czy szkolenia na temat nowych wymagań w zakresie bioasekuracji chroniącej przed Afrykańskim Pomore, Świń, organizowane wspólnie powiatowymi lekarzami weterynarii.

Znamy już laureatów wojewódzkich konkursów Konkurs na najlepszego doradcę ekologicznego i doradcę roku. Tytuł najlepszego doradcy ekologicznego zdobyła Małgorzata Rucińska, a doradcy roku – Monika Miniewska.

Zachęcamy do oglądania filmów z konferencji „Zrównoważony chów bydła w kontekście Zielonego Ładu” i z Zespołu tematycznego związanego z zagadnieniami winiarstwa „Wino integruje ludzi – 12 Prac pana M”, które można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Przypominamy także o kolejnych edycjach Dolnośląskiego Targu Rolnego we Wrocławiu, w soboty 13 i 27 listopada.

Na grudzień na Dolnym Śląsku zostało zaplanowane wdrożenie projektu eDWIN, w ramach którego zostaną uruchomione elektroniczne narzędzia wspomagające doradztwo i Integrowaną Ochronę Roślin.

Red.