Drugie warsztaty - Innowacje narzędziem ochrony bioróżnorodności

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza na kolejne warsztaty w ramach projektu „Innowacje narzędziem ochrony bioróżnorodności”. Dwudniowe warsztaty terenowe zostaną przeprowadzone 25 i 26 lipca, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. 

Jest to projekt adresowany do rolników i mieszkańców obszarów wiejskich, doradców rolnośrodowiskowych, organizacji przyrodniczych i pracowników jednostek naukowych. 

Organizatorzy szkolenia zapewniają wyżywienie, nocleg oraz materiały szkoleniowe. Dojazd uczestnicy finansują we własnym zakresie. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (20 uczestników), o udziale w szkoleniu będzie decydować termin przesłania zgłoszeń. Osoby zainteresowane zajęciami proszone są o zabranie odpowiedniego obuwia.

Program wizyty w Karkonoskim Parku Narodowym

Dzień 1 godz. 10.00 Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne KPN – Pałac Sobieszów, ul. Cieplicka 196 A, 58-570, Jelenia Góra 

  • Prezentacja wprowadzająca: „Typy łąk występujące w Karkonoszach, gatunki charakterystyczne, chronione, rzadkie”,
  • Prezentacja „Zmiany w zagospodarowaniu łąk w Karkonoszach i perspektywy ich ochrony. Funkcje łąk i ich rola korytarzy ekologicznych”, 
  • Łąki pod Chojnikiem – ochrona czynna na łąkach KPN (wypas, koszenie, monitoring) – wizyta terenowa,
  • Karkonoski Bank Genów w Jagniątkowie – miejsce hodowli najcenniejszych gatunków roślin występujących w KPN oraz motyla niepylaka apollo – wizyta terenowa.

Dzień 2 – Nocleg Stokrotka Ośrodek Wypoczynkowy CS Natura Tour, ul. Karkonoska 55, 58-540 Karpacz oraz wyjazd terenowy w rejon Lasockiego Grzbietu (otulina KPN)

  1. Wizyta na łąkach na Przełęczy Kowarskiej – unikalny w skali kraju typ łąki konietlicowej o subatlantyckim charakterze z wszewłogą górską i kostrzewą czerwoną Meo-Festucetum,
  2. Wizyta w kompleksach łąkowych w okolicach Niedamirowa – Bardzo dobrze zachowany i użytkowany kośnie i pastwiskowo kompleks łąkowy, na którym będzie możliwe zapoznanie się z unikalnymi w skali Karkonoszy torfowiskami węglanowymi z licznymi gatunkami storczykowatych i innych gatunków rzadkich i ginących, ponadto zobaczymy bogate i ubogie w gatunki murawy bliźniczkowe oraz łąki konietlicowe i wilgotne.
     

Celem operacji jest pokazanie roli polskich obszarów wiejskich w ochronie różnorodności biologicznej. Ważne jest też podejmowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony przyrody przed nadmierną presją ze strony człowieka. Zachowanie różnorodności biologicznej jest istotne nie tylko z gospodarczego czy naukowego punktu widzenia. Kontakt z przyrodą jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania człowieka w sferze psychicznej, intelektualnej i fizycznej. Innowacyjne rozwiązania, proponowane podczas szkolenia, są działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju na obszarach wiejskich.

Osoba koordynująca działanie: 
Monika Miniewska, 

tel. 71 339 80 21 wew. 162, 
monika.miniewska@dodr.pl