Od rolnika do słoika

Dyniowy Zakątek i Sady Krośnice

Dyniowy Zakątek to gospodarstwo położone we wsi Olszany w powiecie świdnickim, w którym, jak sama nazwa wskazuje możemy kupić i dynię, i dyniowe produkty. Właściciele Sadów Krośnice sprzedają mniej owoców. Postawili na musy, konfitury, powidła i soki.

Dynia pojawiła się w Europie po raz pierwszy dopiero w XV wieku, chociaż o jej zdrowotnych zaletach wiedzieli już ludzie starożytni. Pochodzący z Ameryki Południowej owoc jagodowy o bardzo twardej występuje w  około 800 różnych odmianach, z czego tylko 200 jest jadalnych. Dziś przeżywa renesans i powraca do kuchni już od kilku dobrych lat.

Mniej uprawy, więcej przetworów

Właściciele Dyniowego Zakątka od lat zajmują się produkcją roślinną, w której dominowały zboża i właśnie dynia uprawiana i sprzedawana wyłącznie przez pośredników. W tym roku właściciele gospodarstwa postanowili zmniejszyć powierzchnię uprawy dyni z 8 hektarów do 80 arów i zająć się przetwórstwem w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Po zaadaptowaniu pomieszczeń w gospodarstwie powstała niewielka przetwórnia, w której powstają dżemy dyniowe, dyniowe masło, musy, paprykarz, keczup czy soki. Oczywiście nie może też zabraknąć oleju z pestek dyni i prażonych pestek smakowych, bądź naturalnych. W najbliższym czasie w kolejnymi produktami będą kulinarne porcje dyni. Dyniowy Zakątek ma w swojej ofercie ponad 20 produktów, które oferuje swoim klientom bezpośrednio w gospodarstwie, bądź na targowiskach i kiermaszach. Na terenie gospodarstwa powstała również niewielka przechowalnia, która umożliwia produkcję przez cały rok. W planach jest przygotowanie pomieszczeń pod sklep, w którym znajdą się nie tylko produkty z gospodarstwa, ale i od okolicznych, lokalnych producentów.

Kolejnym pomysłem właścicieli jest prowadzenie zajęć edukacyjnych, podczas których będą mogli uczyć dzieci i dorosłych o walorach „Królowej jesieni”, która długo pozostawała w zapomnieniu. Jak powtarzają właściciele, nie byłoby to możliwe, gdyby nie zmiana przepisów umożliwiająca rolnikom małe przetwórstwo z wykorzystaniem surowców pochodzących z własnego gospodarstwa.

Z sadu do słoika

Innym gospodarstwem, które również postanowiło rozpocząć przygodę z przetwórstwem są „Sady Krośnice”. Całą powierzchnię położonego w Krośnicach niewielkiego, bo niespełna ponad hektarowego gospodarstwa zajmują sady śliw i jabłoni. Wcześniej właściciele sprzedawali wyłącznie owoce z własnego sadu, co stało się nieopłacalne. Dlatego po wprowadzeniu rolniczego handlu detalicznego zarejestrowali w 2018 roku małe przetwórstwo. Również tutaj właściciele zaadaptowali pomieszczenie, w którym powstają musy, konfitury, powidła bez dodatku cukru oraz soki jabłkowe i śliwkowe, które można kupić bezpośrednio w gospodarstwie, a także na targach lub kiermaszach. Certyfikowane znakiem „Dolina Baryczy Poleca” produkty z Krośnic możemy też spotkać w okolicznych restauracjach i sklepikach. Uczestnicy utworzonego w 2008 roku systemu certyfikacji lokalnych  produktów i usług z Doliny Baryczy najlepszej jakości, mogą posługiwać się wspólnym logo, korzystać ze szkoleń i spotkań mających na celu wzajemne zapoznanie z ofertą oraz wspólnie promować regionalne produkty i usługi.

Rolniczy handel detaliczny

Prezentowane gospodarstwa są gospodarstwami rodzinnymi, w których z pasją i zamiłowaniem wytwarzane są lokalne produkty wysokiej jakości, których coraz częściej poszukują świadomi konsumenci. Konsumenci oprócz niskoprzetworzonych produktów poszukują też autentyczności i kontaktu z producentem, od którego mogą uzyskać informacje o procesie produkcji czy użytych surowcach. Budowanie relacji i zaufania ma wpływ na zachowania konsumentów, którzy chętniej wracają po sprawdzone i wypróbowane produkty. Wprowadzenie możliwości wytwarzania przez rolników żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego ułatwiło rozwój rynku produktów wysokiej jakości, wytwarzanych na niewielką skalę, co daje szansę szczególnie niedużym gospodarstwom lub położonym na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania na uzyskanie dodatkowych dochodów.

Izabela Michniewicz DODR