Projekt: Razem dla Obszarów Wiejskich

Wizyta studyjna w ramach projektu „Razem dla Obszarów Wiejskich”

Pięćdziesięcioosobowa grupa doradców rolniczych, rolników, przedstawicieli Izb Rolniczych i Lokalnych Grup Działania z województwa dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego wzięła udział w wizycie studyjnej realizowanej w ramach projektu „Razem dla Obszarów Wiejskich”. Podczas wizyty studyjnej zorganizowanej 16-18 grudnia 2013 roku, jej  uczestnicy zwiedzili pięć gospodarstw (dwa po stronie niemieckiej  i trzy po stronie polskiej) ukierunkowanych na produkcję rolniczą, przedsiębiorczość oraz przetwórstwo w gospodarstwie ekologicznym i promocję produktu regionalnego.

Na terenie gospodarstwa Hof Mahlitzsch prowadzona jest mleczarnia oraz piekarnia. Utworzono w nim system abonament skrzynek, który polega na cotygodniowym dostarczaniu certyfikowanych ekologicznych warzyw i owoców, mleka, jogurtów, sera, jajek, wędlin, mąki, chleba i wina, pod drzwi zamawiającego. Gospodarstwo prowadzi produkcję roślinną (warzyw i zbóż), hodowlę krów mlecznych, a także sklep firmowy sprzedający lokalne bio-produkty. Gospodarstwo posiada liczne certyfikaty, działa w organizacjach ekologicznych oraz współpracuje z sieciami handlowymi, rozprowadzającymi produkty bio na terenie całego kraju (Demeter bio-dynamische Qualität, Verband Ökokiste, Naturkost Erfurt, Gut Krauscha-Handel, REEG Regenerative Energien).

Gospodarstwo Niedermühle Rödern jest zabytkowym kompleksem gospodarczym. Pierwotnie działał tu tartak i młyn wodny z zabytkową turbiną, który dziś, jako elektrownia wodna, wytwarza energię wprowadzaną do sieci za pomocą generatora. Obiekt ma 500 lat. Jego obecny kształt został nadany w połowie XIX wieku. W latach 2001-2003 przeszedł gruntowną renowację. Mieszczą się w nim pomieszczenia bio-gospodarstwa edukacyjnego Moritzburg gGmbH, biura, warsztaty, pomieszczenia szkolne oraz mieszkania. Gospodarstwo liczy sobie 75 ha gruntów ornych. Zajmuje się także hodowlą licznych zwierząt. W gospodarstwie edukacyjnym prowadzona jest:

  • praca socjalna z bezrobotną młodzieżą i osobami niepełnosprawnymi umysłowo, sprzedaż i promocja własnych produktów,
  • projekty w zakresie ochrony przyrody,
  • kształcenie fachowców dla branży rolniczej.

Winnica Cantina należąca do Karoliny i Mariusza Pacholaków w Mozowie k. Sulechowa powstała w 2006 roku. Obecnie powierzchnia nasadzeń obejmuje 1 ha. Dominującymi odmianami są Riesling, Pinot Gris, Bianca, Rondo, Regent i Dornfelder. To pierwsza winnica, która powstała w ramach Programu rolnośrodowiskowego,  na terenie powiatu zielonogórskiego.

Gospodarstwo ekologiczne Agatka Barbary i Edwarda Czerwonków z Krzepielowa specjalizuje się w zakresie ekologicznej produkcji serów podpuszczkowych. Całość produkcji jest sprzedawana w gospodarstwie i przy okazji wystaw i imprez regionalnych. Oprócz produkcji serów, gospodarstwo posiada w ofercie mleko surowe, śmietanę, masło, jaja, miód, mięso wieprzowe i jego przetwory. Można tutaj nabyć mięso kozie, baraninę oraz drób. W 2012 roku otrzymało I nagrodę gospodarstwo w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów w Ochli, za sery dojrzewające. Na szczególną uwagę w gospodarstwie zasługuje szeroki asortyment produkcji roślinnej oraz zwierzęcej (bydło, świnie, owce, kozy, indyki, kury, kaczki, koń, króliki, pszczoły).

Instytut Ekologii Stosowanej to gospodarstwo specjalizujące się w produkcji bydła mięsnego rasy Hereford i Limousine. Właścicielem gospodarstwa jest dr hab. inż. Wojciech Halicki. Hodowla bydła prowadzona jest w warunkach naturalnych. Przyczynia się ona do poprawy jakości i rekultywacji gruntów oraz  utrzymania i zwiększania różnorodności lokalnej fauny i flory występującej na terenie gospodarstwa.

Koszty udziału w wyjeździe studyjnym sfinansowane zostały w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2012-2013.

 

 

Izabela Liskowiak-Jaremko, Agnieszka Rybarska DODR we Wrocławiu