Jak w arboretum

zdjęcie rośliny ogrodowej

Różaneczniki kojarzą się z wiosną. Pełnia ich kwitnienia przypada na maj.
Krzewy zachwycają bogactwem kolorów i różnorodną wielkością kwiatostanów. Niektóre odmiany wytwarzają kwiatostany nawet tak duże, jak ludzka głowa. Dzwonkowate kwiaty tych roślin mogą mieć różne odcienie kolorów – różu, fioletu, czerwieni, żółtego, pomarańczowego czy białego.

Ciepło – zimno
Są także odmiany wielobarwne, które posiadają plamki, rysunki, cienie, ciemniejsze lub jaśniejsze obrzeżenia płatków. Mnogość odmian i barw pozwala tworzyć z nich ciekawe kompozycje. Mogą być malowniczym akcentem każdego ogrodu. Aby tworzyły harmonijną całość, zestawiamy ze sobą kolory ciepłe i wesołe np. żółty, pomarańczowy i czerwony lub zimne – odcienie fioletu i błękitu. Pasują do siebie również kolor różowy i biały. Różowy zaś pasuje do barw zimnych, a biały do obu.

Jeżeli sadzić, to nie indywidualnie
Kwitnienie trwa kilka tygodni, a kiedy się kończy, pozostają błyszczące, zimozielone liście. Różaneczniki mogą stanowić ciekawy akcent jako pojedyncze rośliny. Prezentują się jednak najlepiej, a także lepiej rosną, gdy posadzimy je po kilka, w grupie. Najczęściej łączy się je z roślinami iglastymi, które stanowią dla nich i dobre tło, i korzystne sąsiedztwo. Sadzi się je w towarzystwie azalii (kwitną w tym samym czasie), funkii, paproci lub zawilców. Bardzo dobrze wyglądają w skalnych ogrodach.

W zacisznym miejscu
Większość różaneczników (szczególnie odmiany o dużych kwiatach) najlepiej czuje się w zacisznych miejscach, w półcieniu wysokich drzew o głębokim systemie korzeniowym, takich jak sosny, jodły i dęby, które dodatkowo dostarczają im ściółki. Różaneczniki lubią kwaśne, przepuszczalne gleby. Ważne przy pielęgnacji tych roślin jest ściółkowanie (grubą warstwą kory) i odchwaszczanie. Ściółka chroni płytko rozrastający się system korzeniowy przed mrozem, suszą i zachwaszczeniem.

Kwiaty w wodzie
Różaneczniki wymagają stałej wilgotności podłoża, dlatego nie można zapominać o ich podlewaniu. Szczególnie duże zapotrzebowanie na wodę mają podczas kwitnienia i rozwoju nowych liści. Różaneczniki potrzebują także nawożenia. Optymalny termin na wykonanie tego zabiegu to marzec, kwiecień, czerwiec i koniec sierpnia. Rośliny najlepiej sadzić w kwietniu lub jesienią ‒ we wrześniu i październiku.

Wysoki i przystojny
Różaneczniki wielkokwiatowe, do których należą między innymi mieszańce Rhododendron catawbiense, R. smirnowii, R. caucasicum i R. wardii, charakteryzują się silnym wzrostem i osiągają wysokość 150-350 (400) cm. Są krzewami zimozielonymi. Okres kwitnienia tej grupy trwa od połowy maja do połowy czerwca. Krzewy z tej grupy lepiej zimują i dłużej kwitną w miejscach zacisznych i zacienionych.
Odmiany z grupy różanecznika jakuszimańskiego o zimozielonych liściach wyróżniają się szczególnie zwartym pokrojem i rosną wolniej niż inne wielkokwiatowe odmiany. Na ogół lepiej znoszą także bardziej suche i mocniej nasłonecznione stanowiska.
Różaneczniki drobnokwiatowe o małych zimozielonych liściach, kwitną od kwietnia do maja. Mają kwiaty o barwie białej oraz w odcieniach błękitu, różu i fioletu. Mogą rosnąć w pełnym nasłonecznieniu i półcieniu.

zdjęcie rośliny ogrodowej

Azalia nieco owłosiona
Do rodzaju Rhododendron należą także azalie o miękkich, lekko owłosionych i zrzucanych na zimę lub półzimotrwałych liściach. Wyróżniamy:

  • azalie wielkokwiatowe – krzewy zrzucające liście na zimę. Ich pokrój jest początkowo luźny, ale z wiekiem krzewy mocno się zagęszczają. Rosną dobrze zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Mają dużo mniejsze wymagania siedliskowe niż różaneczniki zimozielone i są dość odporne na mróz.
  • azalie japońskie – zimozielone lub półzimozielone, karłowe krzewy, zwykle o zwartym pokroju. Wymagają stanowisk zacisznych i osłoniętych, gdyż nie są w pełni mrozoodporne. Kwitną w maju.

Dolnośląskie różaneczniki
Największą w Polsce kolekcję różaneczników i azalii można podziwiać w Arboretum w Wojsławicach, około 50 km na południe od Wrocławia. Kolekcja obejmuje 900 gatunków i odmian. W tym roku Arboretum jest czynne jest od 27 kwietnia
do 5 października. Poza różanecznikami i azaliami w parku zobaczyć można wiele innych gatunków roślin (łączna liczba gatunków i odmian ‒ ponad 8 000, w tym 3 500 bylin). Dla osób zainteresowanych kupnem ciekawego okazu do ogródka, na terenie arboretum został zorganizowany punkt sprzedaży roślin. Dodatkową atrakcją parku są weekendy tematyczne, którym towarzyszą wykłady, prezentacje oraz kiermasze roślin.


źródła:
Katalog roślin, drzewa, krzewy byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich
www.arboretumwojslawice.pl
Katarzyna Sikora
DODR we Wrocławiu
Fot. Ewa Kutkowska DODR we Wrocławiu