W szachulcowej zagrodzie

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu

W szachulcowej zagrodzie

Smogorzówek 17
56-160 Wińsko

Telefon: 539313779

"W szachulcowej zagrodzie"- wiejski ogródek sensoryczny z wystawą dawnego sprzętu rolniczego i domowego.


Zagroda położona jest we wsi Smogorzówek, w Dolinie Łachy w obszarze Natura 2000, między Wzgórzami Wińskimi a Padołem Pełczyńskim. To miejsce z charakterem -trochę dzikie, trochę stare bo na każdym kroku da się czuć wiatr historii wiejący od zgromadzonych eksponatów, ale i zmysłowe. Tutaj można w niekonwencjonalny sposób pomasować sobie stopy i dłonie, usłyszeć dźwięki jakich na co dzień nie słyszą "miejskie" uszy, skosztować owoców i warzyw prosto z grządki, zagryźć to wszystko natką pietruszki, popić owocowo-ziołową herbatką i wygodnie położyć się na trawie przy stawie.


Zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą tutaj coś dla siebie. Wszyscy poczują, że świat można odbierać całym ciałem- służą ku temu prowadzone przez gospodynię warsztaty- gliniany, wiatrakowy i kwiatowy. W przerwach między zajęciami można uaktywnić swój zmysł równowagi i wykazać się sprytem i sprawnością w zabawach "sensorycznych" prowadzonych przez gospodynię a także turlać się, wspinać, pełzać, huśtać w strefie równowagi. Obiekt położony jest w ustronnym miejscu, z rzadką zabudową wiejską wśród pół. Można tu miło i spokojnie spędzić cały dzień. Urozmaicona rzeźba terenu, malowniczy krajobraz zachęcają do wędrówek pieszych, z kijkami, wycieczek rowerowych. Odległość do lasu wynosi 500 m a do najwyższego punktu we wsi 150 m, skąd rozpościera się malowniczy widok na okolicę. Po takiej wycieczce można skorzystać z ogniska albo zamówić kosz piknikowy z wiejskimi specjałami u gospodyni.


Najmłodsi mogą nakarmić króliki, poobserwować dzięcioła na starej gruszy, dostrzec jaszczurki czmychające wśród trawy czy pływające w stawie ryby i żaby. Spragnieni przyrody mogą udać się  z właścicielką ogródka na dłuższe wycieczki do Społecznych rezerwatów przyrody proNatura, gdzie obejrzą susła moręgowanego na jednym z 3 stanowisk w Polsce, zaczają się w czatowni aby poznać piękno i siłę dzikiej przyrody, wdrapią na wieżę skąd można dostrzec to, czego na co dzień nie zobaczą miejskie oczy. Zobaczą łąkę pełną storczyków, przejdą ścieżką edukacyjną po żurawich siedliskach, czy wsłuchają się w wieczorny koncert żab nad ogródkowym stawem.
 

Gospodyni z wykształcenia biolog i geograf z zamiłowania przyrodnik, pasjonatka wiedzy o narządach zmysłów i integracji sensorycznej, chętnie opowie co piszczy w trawie, pływa w stawie i po co są narządy zmysłów. Oprowadzi po najbliższej okolicy, pokaże przyrodę pełną niespodzianek. 
Jej motto brzmi: "Na koniec dnia dziecko powinno mieć brudne stopy, rozczochrane włosy i błyszczące oczy".


Zajęcia  edukacyjne w wiejskim ogródku sensorycznym "W szachulcowej zagrodzie":

  1. "W ogrodzie zmysłów" czyli spacerkiem po ogródku sensorycznym.
  2. Warsztat "wiatrakowy".


Więcej informacji:

Do zwiedzenia są zabudowania gospodarcze ze zgromadzonymi tam eksponatami oraz letnia kuchnia z piecem chlebowym. Chałupa szachulcowa prawdopodobnie z przełomu XIX i XX nie jest udostępniona zwiedzającym- remontu wymaga poszycie dachu.

Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

  1. W ogrodzie zmysłów czyli spacerkiem po wiejskim ogródku sensorycznym
  2. Warsztat wiatrakowy w "Szachulcowej Zagrodzie"