Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Aktualności, Zapowiedzi

Grudniowa narada doradców
Zmodyfikowano: 21.12.2020

O sukcesach doradców, nowych naborach na działania w ramach PROW, szkoleniach online, a także o nowych edycjach Dolnośląskiego Targu Rolnego rozmawiali doradcy 7 grudnia, podczas narady online.

Spotkanie otworzył Dyrektor DODR Marek Tarnacki, który przypomniał o tegorocznych ogólnopolskich sukcesach pracowników Ośrodka. Drugie miejsce w konkursie na Doradcę Roku, organizowanym przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zdobyła Izabela Michniewicz. Urszula Bogusiewicz otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na Najlepszego Doradcę Ekologicznego. Nasz miesięcznik zdobył drugie miejsce w konkursie na Najlepsze Wydawnictwo Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego, a publikacja „Enoturystyczne szlaki Dolnego Śląska”, opracowana przez Izabelę Michniewicz – drugie miejsce w kategorii „najlepsze wydawnictwo periodyczne”.

Doradcy pomagają rolnikom w wypełnianiu wniosków na cztery nabory na działania w ramach PROW 2014-2020. Do 30 grudnia rolnicy gospodarujący na obszarach cennych przyrodniczo mogli aplikować o przyznanie wsparcia na „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”. Do 13 stycznia 2021 roku składamy wnioski o pomoc na „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych”. Do 28 stycznia 2021 r. – o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa. A od 29 grudnia 2020 r. do 26 lutego 2021 r. o pieniądze mogą starać się rolnicy, którzy chcą w swoich gospodarstwach zrealizować „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”.

Doradcy zapraszają na szkolenia, które, ze względu na pandemię, są organizowane głównie w formie online. Tylko w listopadzie doradcy przeprowadzili 98 szkoleń dla 1197 uczestników.

W grudniu została zorganizowana konferencja webinarium w ramach operacji SIR „Rolnictwo ekologiczne lepsza strona dolnośląskiego rolnictwa”, a także czwarte podsumowujące spotkanie uczestników pilotażowego projektu „Dolnośląskie Partnerstwo ds. Wody”. Poznaliśmy także laureatów dwóch wojewódzkich konkursów. Tytuł najlepszego gospodarstwa ekologicznego w regionie zdobyło gospodarstwo Janusza Kreta z Kluczowej koło Ząbkowic Śląskich, natomiast pierwsze miejsce w konkursie na Najlepszą zagrodę edukacyjną z Dolnego Śląska 2020 otrzymało Gospodarstwo Malinowskich w Ciepłowodach.

W ramach Zespołu tematycznego zrealizowano projekt „Innowacyjne rozwiązanie w dolnośląskiej Enoturystyce. Enoturystyka i marketing w winnicy”. Podczas trzech paneli eksperci zaprezentowali dobre praktyki i rozwiązania w enoturystyce zagranicznej, doradzali jak promować produkt lokalny i dlaczego warto zadbać o dobry marketing.

A jeśli już o marketingu żywności mowa, przypominamy, że na stronie internetowej www.dolnoslaskiebazarek.pl cały czas można zamieszczać bezpłatne ogłoszenia o sprzedaży i promocji produktów oferowanych przez dolnośląskich producentów. Wystawcami Dolnośląskiego e-bazarku mogą być dolnośląscy rolnicy, producenci rolni, producenci i przetwórcy regionalnej i ekologicznej żywności, Koła Gospodyń Wiejskich, twórcy rękodzieła ludowego, hodowcy, usługodawcy usług rolniczych, sprzedawcy maszyn i urządzeń rolniczych, właściciele gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych.

Ostatnia edycja Dolnośląskiego Targu Rolnego w 2020 roku, została zorganizowana 19 grudnia. Zapraszamy na kolejny targ do Wrocławia już w Nowym Roku, 30 stycznia i następny – 27 lutego.

Zapraszamy także do prenumeraty naszego miesięcznika, w wersji papierowej lub elektronicznej.

Red.

Galeria zdjęć