Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Aktualności, Zapowiedzi

Krajowe Dni Pola Minikowo 2020
Zmodyfikowano: 30.06.2020

Od 20 do 23 czerwca w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbywały się Krajowe Dni Pola Minikowo 2020.

Krajowe Dni Pola Minikowo to wydarzenie, zorganizowane po raz pierwszy, po prawie piętnastu latach przerwy, było wspólnym przedsięwzięciem Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy przy współpracy z Polską Izbą Nasienną, Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU), Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Chrząstowie.

W sobotę 20 czerwca na scenie głównej na poletkach uprawowych dokonano oficjalnego otwarcia Krajowych Dni Pola. Gości witał Dyrektor KPODR Ryszard Zarudzki. Gościem honorowym wydarzenia był Komisarz Unii Europejskiej ds. Rolnictwa Janusz Wojciechowski, w uroczystości otwarcia uczestniczyli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ryszard Kamiński, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Nowakowski,  Dyrektor Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Grzegorz Pięta oraz wielu innych gości. W wydarzeniu wzięli także udział Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Marek Tarnacki i jego zastępca Andrzej Znamirowski.

Krajowe Dni Pola wpisują się w Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin 2020, pokazują bioróżnorodność roślin uprawnych, odmiany o podwyższonej tolerancji na suszę, bogatą kolekcję odmian roślin uprawnych, a także Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe. W Minikowie można obejrzeć kolekcję ponad 500 odmian roślin uprawnych na nawadnianych poletkach z udziałem wielu firm i hodowli nasiennych oraz niezależną kolekcję poletek firmy Rolnas. Są to odmiany rzepaku ozimego, zbóż ozimych, zbóż jarych, buraków cukrowych, ziemniaków, kukurydzy, roślin bobowatych, w tym soi, traw i mieszanek traw, mieszanek poplonowych oraz lnu, gryki i konopi. Ponadto prezentowane były poletka roślin odmian uprawnych w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego w Chrząstowie.

Celem Krajowych Dni Pola było umożliwienie porównania pełnego potencjału odmian roślin uprawnych w jednym miejscu. Wyniki wieloletniej pracy hodowlanej zaprezentowały firmy nasienne. Można było porównać systemy ochrony roślin i nawożenia, różne technologie uprawy, systemy nawadniania, wspomagania decyzji czy rolnictwa precyzyjnego. Demonstracje polowe ułatwiają rolnikom wybór rozwiązań, które sprawdzą się w ich gospodarstwach.

Rośliny prezentowane w Minikowie, Chrząstowie i w kolekcji firmy Rolnas pokazują potencjał, czyli to, co osiągnięto w pracy hodowlanej w ostatnim okresie. Często czynnikiem ograniczającym rozwój roślin i ich plonowanie jest woda. Dlatego też, na potrzeby organizacji krajowych Dni Pola w Minikowie zainstalowano automatyczny system nawadniania w formie deszczowni mostowej. Dzięki temu jedno z ryzyk związanych z prowadzeniem uprawy zostało zredukowane.

W sobotę i niedzielę, 20 i 21 czerwca prowadziliśmy relację „na żywo” z wydarzenia z multimedialnego studia, do którego zapraszaliśmy naszych gości, partnerów i sponsorów. Ze studia łączyliśmy się również ze specjalistami na polu i zaprezentowaliśmy efekty ponad rocznej pracy.

Krajowe Dni Pola, to nie tylko prezentacje polowe ale również dwudniowy cykl konferencji poświęcony najważniejszym zagadnieniom związanym z produkcją rolniczą. 22 czerwca tematem przewodnim był Klimat, woda, gleba, a 23 czerwca ‒ Bezpieczeństwo białkowe kraju.

Imprezą towarzyszącą była Wystawa Rolnicza, podczas, której swoją ofertę zaprezentowały między innymi firmy z branży maszynowej, nawozowej, środków ochrony roślin, instytucje obsługujące rolnictwo, szkoły rolnicze, twórcy ludowi, gospodarstwa ogrodnicze i pasieczne.

Dodatkowo Skansen Łochowo zaprezentował rolniczy sprzętu retro, a reprezentacja „Nakielskich Sokołów” ‒ motory.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewoda Kujawsko-Pomorski. Sponsor generalny to Orlen Paliwa oraz Anwil Grupa Orlen.

Poletka zaprezentowane podczas Krajowych Dni Pola będzie zwiedzać aż do zbioru poszczególnych roślin, czyli do później jesieni.

Wszelkie informacje znajdują się na stronie www.dnipola.kpodr.pl, a także na kanale youtube i facebooku Ośrodka, które znajdziecie na stronie www.kpodr.pl.

Wszelkie informacje o Krajowych Dniach Pola 2020 znajdują się na stronie: https://dnipola.kpodr.pl/

Zapraszamy również do śledzenia wydarzenia w mediach społecznościowych:

 

20.06
Poletka pokazowe w Chrząstowie tuż przed imprezą  tu kliknij
Tu wejdziesz na stronę SDOO w Chrząstowie

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z pierwszego dnia – tu kliknij.

21.06
Na stoiskach Krajowych Dni Pola – tu kliknij
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z drugiego dnia  – tu kliknij.

22-23.06
konferencje i debaty online – tu kliknij

23.06
Wizyta dyrektorów ośrodków doradztwa rolniczego na Krajowych Dniach Pola w Minikowie – tu kliknij

 

Katarzyna Szczepaniak KPODR w Minikowie

Autorzy zdjęć:
Damian Oparzela
Marzena Zwiewka
Jarosław Domiński