Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Aktualności, Zapowiedzi

Jarmark Wielkanocny Bardo
Zmodyfikowano: 14.04.2014
W najbliższą niedzielę palmową, 13 kwietnia, odbędzie się ósma już odsłona Jarmarku Wielkanocnego w Bardzie. Jego pomysłodawczynią jest Magda Topolanek z Brzeźnicy. Jarmark jest organizowany na krużgankach bardeckiego klasztoru oraz na przyległych ulicach.

Jarmark oferuje to, czego nie może zabraknąć o tej porze roku. Przede wszystkim atrybuty Świąt – pisanki/kraszanki, pieczone i lukrowane baranki i baby, domowe wędliny czy chrzan. A jako, że jest to niedziela palmowa – będzie kolorowo i zielono od palm. Tradycja kazała bić nimi bliźnich. Teraz rzecz sprowadza się do konkursu i wyboru najpiękniejszej palmy. Będzie także rywalizacja o najokazalszy, tradycyjny stół wielkanocny oraz pisankę.

W Bardzie nie zabraknie występów artystycznych. Tegoroczną gwiazdą będzie zespół Haśnik z Żabnicy k. Żywca. Będzie można również oklaskiwać miejscową grupę Wiolinek, która zaprezentuje chóralne śpiewy i nowe układy choreograficzne. Strony folklorystycznej dopełnią Czesi z Tynu, a także ich wielosmakowy wypiek – tzw. trydelnik. Poza tym nieodmiennie – mini zoo, zagroda malucha, strzelnica, żur burmistrza, loteria z fantami (każdy los wygrywa) oraz liczne stoiska i kramy.
Jarmarkowi będzie towarzyszyć dzień otwarty Muzeum Sztuki Sakralnej oraz otwarta bardecka ruchoma szopka.

Elżbieta M. Horowska