Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Aktualności, Zapowiedzi

Dopłaty 2019: Ruszyła wypłata zaliczek
Zmodyfikowano: 18.10.2019

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła 16 października wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich (po raz czwarty w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat) i po raz pierwszy zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW.

Zaliczki przekazywane w 2019 roku polskim rolnikom są na najwyższym poziomie dopuszczonym w Unii Europejskiej. W przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą one 70% stawki i 85% ‒ w przypadku płatności PROW.

Warunkiem wypłaty zaliczek płatności obszarowych (płatności ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna, płatność ekologiczna oraz premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa) jest zakończenie kontroli administracyjnej, a przy zaliczkach płatności bezpośrednich wymagane jest jeszcze zakończenie kontroli na miejscu.

Przekazywanie zaliczek zakończy się 30 listopada, a 2 grudnia rozpocznie się realizacja płatności końcowych.

Pula środków przeznaczonych w 2019 roku na dopłaty bezpośrednie wynosi ok. 15,2 mld zł, o płatności te ubiega się ok. 1,317 mln rolników. Z kolei maksymalna kwota na realizację płatności obszarowych PROW to ok. 2,86 mld zł, o te płatności wnioskuje ok. 975 tys. rolników.

ARiMR