Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Aktualności, Zapowiedzi

Wrześniowe spotkanie doradców
Zmodyfikowano: 19.09.2019

O dokumentacji programu azotanowego, warunkach ubiegania się o pomoc na Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej, naborze wniosków na inwestycje w nawodnienia, a także o realizacji projektu eDWIN i współpracy z KOWR rozmawiali doradcy podczas narady zorganizowanej 3 września we Wrocławiu.

Gośćmi spotkania byli zastępca Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu Artur Mackiewicz oraz Gabriela Niemczycka, Jolanta Augiewicz, Urszula Zuber-Martyniak  i Ludmiła Sobko z oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu.

Przedstawicielki ARiMR mówiły między innymi o dokumentacji programu azotanowego. Program zawiera 38 wymogów, które są sprawdzane podczas kontroli. Agencja przypomina, że szczególnie ważna jest wysokość rocznej dawki nawozów azotowych i posiadanie planu nawożenia. Pamiętajmy także o tym, żeby stosować dawki nie wyższe niż te ujęte w planie i że dokumenty dotyczące realizacji programu przechowujemy przez trzy lata. Najczęstsze błędy popełniane przez rolników to brak ewidencji zabiegów nawożenia, brak obliczeń maksymalnej dawki azotu czy brak mapek z miejscami założenia pryzmy.

Do 31 grudnia potrwa nabór na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. To pieniądze na te składniki gospodarstwa, które uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu. Limit to 300 tysięcy złotych i 80% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż to wynika z protokołu komisji klęskowej.

Dyrektor DODR Marek Tarnacki podkreślił rolę współpracy doradców z KOWR w zakresie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego Skarbu Państwa. Współdziałanie obu instytucji ułatwia skuteczne doradzanie rolnikom, jak mają powiększać gospodarstwa i jak korzystać z możliwości, które stwarza Państwo poprzez KOWR. Częścią wspólnych działań jest także promocja polskiej żywności wysokiej jakości, między innymi w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej, która ma na celu zwiększenie świadomości konsumentów na temat oznakowania „Produkt polski”.

Przypomniał także, że rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą składać wnioski o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego. Nabór potrwa do 22 listopada.

DODR współpracuje z Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu przy realizacji projektu eDWIN, czyli Internetowej Platformy Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin. Doradcy wypełniają z rolnikami ankiety. Uzyskane odpowiedzi mają posłużyć do budowy ogólnopolskiego systemu doradczego dla wszystkich rolników stosujących środki ochrony roślin.

Doradcy zapraszają w październiku na dwie imprezy kulinarne ‒ Wielkie SER-wowanie, czyli konferencję, szkolenie i targi zaplanowane na 11-13 października i także 13 października na Dolnośląski Dzień Pszczelarza.

Red.

Galeria zdjęć