Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Aktualności, Zapowiedzi

Zmiany w PROW i przedłużone wnioski - majowa narada doradców
Zmodyfikowano: 24.05.2019

W środę 8 maja doradcy rozmawiali o kończącej się tegorocznej kampanii wnioskowej, zmianach w PROW, a także planowanych szkoleniach, seminariach i konkursach.

Gościem spotkania była Zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa Bernadeta Kucharska, która mówiła o zmianie przepisów dotyczących nadzoru Inspekcji, środków ochrony przeciwko agrofagom,  formatu paszportu roślin czy kontroli urzędowych, wchodzących w życie w grudniu tego roku.

Kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Paweł Hawrylewicz przedstawił informacje na temat przebiegu kampanii wnioskowej. Do 8 maja dolnośląscy rolnicy złożyli 58,8% wniosków o płatności obszarowe za pomocą aplikacji eWniosekPlus. W całym kraju do oddziałów ARiMR wpłynęło 60% wniosków, czyli około 740 tysięcy, ze spodziewanych 1,3 mln. Była to jedna z przyczyn, dla których tegoroczna kampania wnioskowa została przedłużona o dwa tygodnie, czyli do 31 maja.

Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Marek Tarnacki przedstawił zmiany w PROW w tym roku.

‒ Dwie zasadnicze zmiany wspólne dla wszystkich działań to uproszczenia i podniesienie ich wartości finansowej. Zasady przyznawania środków z PROW uwzględniają uwagi zgłaszane przez rolników. Cel zmian, zaakceptowanych przez Komisję Europejską to łatwiejsza dostępność tych środków dla producentów rolnych. Zasady przyznawania środków z PROW uwzględniają uwagi zgłaszane przez rolników.

Na przykład Premia dla młodych rolników została podniesiona ze 100 do 150 tysięcy złotych. Maksymalne wsparcie na Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej jest dwa razy wyższe niż do tej pory (z 500 000 do 1 000 000). Liczba gospodarstw ekologicznych jest w Polsce zbyt niska dlatego, aby zachęcić rolników do ich tworzenia, zostały podwyższone stawki płatności, także w okresie konwersji. W działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym

z 400 na 486 zł wzrosła stawka płatności dla Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone. Rosną także stawki ONW typ górski (wzrost o 67%) i podgórski (wzrost o 108%) dla gospodarstw rolnych z minimalną obsadą zwierząt co najmniej 0,5 DJP/ha.

Sprawozdanie z wykonania Programu Działalności Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego za ubiegły rok zostało zaakceptowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Doradcy zapraszają do udziału w wojewódzkim konkursie na Najlepsze gospodarstwo ekologiczne, dolnośląskich rolników, którzy posiadają aktualny certyfikat wydany przez jednostkę certyfikującą oraz wytwarzają produkty rolnictwa ekologicznego. Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 czerwca. Do 24 czerwca trwa także nabór na konkurs na Najlepszą zagrodę edukacyjną z Dolnego Śląska. A 22 i 23 czerwca w Książu będzie można obejrzeć najlepsze dolnośląskie zwierzęta hodowlane. Dodatkowe atrakcje podczas XXXIV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych to między innymi pokaz zaprzęgów konnych i pokaz strzyżenia owiec.

Red.

 

Galeria zdjęć