Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Aktualności, Zapowiedzi

Listopadowa narada doradców
Zmodyfikowano: 21.11.2018

O realizacji programu zwalczania choroby Aujeszky’ego u świń, o działaniu portalu IRZ+ służącego do rejestracji zwierząt i kończącym się w listopadzie naborze wniosków dla rolników poszkodowanych przez tegoroczną suszę, a także o planie pracy doradczej na 2019 rok rozmawiali doradcy 6 listopada, podczas narady w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

Spotkanie rozpoczął Dyrektor DODR Marek Tarnacki, witając przedstawicieli instytucji rolniczych współpracujących z Ośrodkiem ‒ Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa czy Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz doradców.

Koordynator Zespołu ds. zdrowia i ochrony zwierząt Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego we Wrocławiu Grzegorz Wall przedstawił realizację programu zwalczania choroby Aujeszky’ego u świń. Wprowadzanie Programu na Dolnym Śląsku jest koordynowane przez Inspektorat.

Cel to uznanie terytorium Polski i jej regionów za wolne od choroby Aujeszky’ego u świń. Program jest finansowany przez Państwo. Choroby nie można zdiagnozować klinicznie, jej obecność jest stwierdzana przez badanie krwi. Obowiązkiem rolników jest udostępnienie stada do takiego badania. Badaniu są poddawane wszystkie stada świń zarejestrowane w ARiMR.

Kierownik Biura Rejestracji Zwierząt ARiMR Janusz Jamirecki mówił o udostępnionej przez Agencję aplikacji dla hodowców IRZ+. Za jej pomocą rolnicy, nie wychodząc z domu mogą dokonać zgłoszeń zwierząt do rejestru, przemieszczenia, wnioski o duplikaty kolczyków czy paszportów, albo sprawdzić własne zgłoszenia. Z aplikacji korzysta już 5 tysięcy rolników. Ci, którzy wypełniali Wniosek, korzystają ze swojego hasla i loginu. Pozostali rolnicy muszą złożyć wniosek o jego przyznanie w biurach powiatowych Agencji.

Kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych ARiMR Paweł Hawrylewicz podsumował nabór wniosków o pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę. Do 5 listopada do wrocławskiej ARiMR wpłynęło 845 wniosków od rolników, u których szkody wyniosły co najmniej 70% danej uprawy. Rolnicy, w których uprawach wystąpiły straty w wysokości od 30 do 70% złożyli w tym czasie 5 578 wniosków. Przyjmowanie wniosków zakończyło się 16 listopada.

Zastępca Dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego Magdalena Salińska podziękowała za pracę doradców przy szacowaniu szkód i podczas składania wniosków.

Dyrektor DODR Marek Tarnacki podkreślił, że celem doradców jest sprawna obsługa rolników i pomoc, aby poszkodowani przez suszę mogli jak najszybciej otrzymać pieniądze. Mówił także o planie pracy doradczej na przyszły rok, przygotowanym zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rolnictwa, Planem dla Wsi, priorytetami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a także sugestiami Społecznej Rady Doradztwa oraz o szkoleniach doskonalących dla doradców zaplanowanych na grudzień.

Red.

Galeria zdjęć