Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Aktualności, Zapowiedzi

Sierpniowa narada doradców
Zmodyfikowano: 22.08.2018

We wtorek 7 sierpnia, doradcy z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego spotkali się we Wrocławiu, aby omówić plan działania na najbliższe tygodnie i miesiące. Gośćmi sierpniowego spotkania byli Zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego KOWR we Wrocławiu Artur Mackiewicz i Członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej Franciszek Baranowski.

Franciszek Baranowski mówił o działaniach doradców, którzy pracują w komisjach szacujących szkody w uprawach rolnych spowodowane przez suszę. Do 13 sierpnia Wojewoda Dolnośląski powołał 142 gminne komisje ds. szacowania szkód w uprawach rolnych. Protokół z szacowania strat jest podstawą do uzyskania pomocy przez poszkodowanych producentów rolnych.

Artur Mackiewicz także informował o konieczności posiadania protokołów komisji. Aby uzyskać wsparcie przyznawane przez ARiMR czy KOWR, nieodzowne jest najpierw oszacowanie strat. Największe straty w regionie odnotowano tam, gdzie klasy gruntów są najsłabsze.

Dyrektor DODR Marek Tarnacki podkreślał wagę współpracy wszystkich instytucji zaangażowanych w jak najszybsze szacowanie strat i wsparcie poszkodowanych rolników. Mówił także o przystąpieniu do realizacji projektu „Usługi doradcze” i planach wzmocnienia doradztwa przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ośrodek podpisze umowę na projekt szkoleniowy w zakresie nowoczesnego chowu świń i bydła mięsnego. Doradcy organizują także cykl warsztatów polowych „Innowacje w praktyce”, na temat uprawy rzepaku, soi i kukurydzy.

W życie wszedł Program azotanowy. Nowe przepisy obowiązują wszystkich rolników i wprowadzają dla gospodarstw obowiązkowe praktyki w zależności od powierzchni, skali produkcji rolniczej i intensywności produkcji. Obostrzenia dotyczą między innymi  wykorzystania nawozów oraz terminów ich stosowania.

Doradcy zapraszają na dwa wrześniowe wydarzenia – 4 września na Polską kukurydzę w labiryncie do Kobierzyc, a 9 września – do Świdnicy, na Festiwal Tradycji Wsi Dolnośląskiej.

Red.

Galeria zdjęć