Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Reklama

Aktualności, Zapowiedzi

Uchylony nakaz odosobnienia drobiu
Zmodyfikowano: 01.06.2017

Rozporządzenie, które  uchyla nakaz odosobnienia drobiu lub innych ptaków w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach w gospodarstwie weszło w życie 6 kwietnia. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podpisał rozporządzenie uchylające rozporządzenie z 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Powodem zmiany przepisów jest coraz rzadsze występowanie ognisk grypy ptaków, co jest związane z wyższą temperaturą powietrza i słońcem, które niszczą wirusa.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem, drób ma być utrzymywany w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami, ale nie oznacza to, że ma on przebywać w zamknięciu. Nie może jednak mieć dostępu do otwartych zbiorników wodnych, gdzie mogą przebywać dzikie ptaki.

Zagrożenie związane z grypą ptaków nie ustąpiło całkowicie i posiadacze drobiu powinni w odpowiedzialny sposób postępować w swoich gospodarstwach. Powiatowy lekarz weterynarii w razie zagrożenia grypą ptaków będzie mógł wprowadzić odpowiednie środki, w tym zakaz organizowania targów, wystaw i pokazów.

Według rozporządzenia, hodowcy powinni w gospodarstwach stosować ultradźwiękowe odstraszacze i siatki, aby ograniczyć do minimum ryzyko kontaktu drobiu z dzikim ptactwem. Również pasza i woda do karmienia ptactwa domowego powinna być zabezpieczona przed dzikimi ptakami oraz ich odchodami. Przed budynkami, w których hoduje się drób sposobem bezwybiegowym, powinny być wyłożone maty dezynfekcyjne.


PAP, minrol.gov.pl, ppr.pl