Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

VII Dolnośląskie Forum Kobiet "Wieś kobietą stoi"

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu zorganizował kolejne, już siódme Dolnośląskie Forum Kobiet. Na spotkanie pod hasłem „Wieś kobietą stoi” przyjechało w czwartek 29 września trzysta osób.

 

Tradycyjnie, głównymi bohaterami spotkania były kobiety aktywne społecznie i zawodowo oraz specjalistki do spraw przedsiębiorczości, wiejskiego gospodarstwa domowego i agroturystyki. Gości imprezy, wśród których byli m.in. Wicewojewoda Dolnośląski Ilona Antoniszyn-Klik i Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz, powitał Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Ryszard Czerwiński. 

Podczas tegorocznego Forum pokazano przykłady efektywnej pracy liderów wiejskich. Wicewojewoda opowiedziała o sytuacji kobiet w naszym województwie i możliwościach wspierania ich aktywności zawodowej poprzez centra przedsiębiorczości i powołanie pełnomocnika ds. przedsiębiorczości kobiet przy Ministerstwie Gospodarki.

Dużym zainteresowaniem uczestniczek cieszył się także wykład poświęcony profilaktyce chorób nowotworowych i ich wczesnemu wykrywaniu.

Forum było także okazją do podsumowania dwóch konkursów. Laureaci VIII edycji wojewódzkiego konkursu pt. „Najaktywniejszy lider pracujący na rzecz społeczności wiejskiej” w ramach krajowego konkursu o Kryształową Koniczynę i II edycji wojewódzkiego konkursu pt „Najciekawsza kronika KGW 2011” otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

W konkursie „Najaktywniejszy lider pracujący na rzecz społeczności wiejskiej w ramach krajowego konkursu „Kryształowej Koniczyny” zwyciężyła Krystyna Szarowska z Siedlec w powiecie lubińskim i to właśnie ona będzie reprezentować Dolny Śląsk w krajowym konkursie „Kryształowej Koniczyny”. Pozostali liderzy, czyli Maria Banach z Groblic w powiecie wrocławskim, Janina Bednarska z Piszkawy w powiecie oleśnickim, Anna Jagiełło z Ruszowa w powiecie zgorzeleckim, Stanisława Janicka z Braszowic w powiecie ząbkowickim, Andrzej Jaros z Kuraszkowa w powiecie trzebnickim, Maria Mazur z Godzikowic w powiecie oławskim, Bożena Socha z Trzcinicy Wołowskiej w powiecie wołowskim, Marek Starczewski z Biskupic Oławskich w powiecie oławskim i Teresa Trefler z Henrykowa w powiecie lubańskim, zajęli równorzędne miejsca. 

Tytuł najciekawszej kroniki KGW zdobyła księga prowadzona przez KGW Łaziska. 
Drugie miejsce zdobyła kronika KGW Jordanów, trzecie – kronika KGW Witoszów Dolny. W konkursie wyróżniono także kronikę KGW Łojowice.

Podczas przerw goście oglądali stoiska twórców ludowych z pracami rękodzielniczymi - koronkami, wyrobami z krepiny, malowanymi chustami, obrazami a także przedmiotami zdobionymi techniką decoupage. Zwolennicy apiterapii przystawali przy stoisku z miodami i innymi wyrobami pszczelarskimi. Goście Forum mieli też okazję próbować tradycyjnych produktów żywnościowych, pochodzących z Dolnego Śląska. W tym celu przygotowano stoły z wiejskimi przysmakami. Znalazły się na nich wędliny, kiełbasy, pachnące pieczywo, zdrowe soki czy jabłecznik wypiekany z mąki orkiszowej. W holu można było zaopatrzyć się w broszury z przepisami kulinarnymi, opracowane przez pracowników Działu Przedsiębiorczości Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki DODR we Wrocławiu.

Na koniec członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Ostroszowic i jednocześnie założycielki kabaretu „O NO MOS” rozbawiły swoim występem publiczność do łez, a Panie z Uciechowskiego Variete z Wicewójt Gminy Dzierżoniów Jolantą Zarzeką i Prezesem Stowarzyszenia „Uciechów Moja Wieś” Agnieszką Anklewicz na czele zaprezentowały szalony układ taneczny. 

Galeria zdjęć
Zmodyfikowano: 04.07.2013