Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Dolnośląski Przegląd Piosenki Folklorystycznej "Śpiewająca Wieś"

 

Już po raz szósty Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu wspólnie z Urzędem Gminy Chojnów zorganizowały i przeprowadziły Dolnośląski Przegląd Piosenki Folklorystycznej „Śpiewająca Wieś”. 
W niedzielę 26 czerwca, dziesięć zespołów z terenu Dolnego Śląska rywalizowało o nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Legnicy i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

W konkursie wystąpiły zespoły: Kalinki z Rokitek, Swojacy z Zagrodna, Gościniec z Mysłakowic, Harnaś z Radkowa, Porębiok z Oławy, Mojęcice z Mojęcic, Roztoka z Rudnej, Lasowanie z Pieńska, Smolniczanie ze Smolnik oraz Kowarskie Wrzosy z Kowar. Zaprezentowały one tradycyjną ludową muzykę z różnych regionów kraju. Przypomniały pieśni i tańce z wieloletnią tradycją, a także wykonały własne układy choreograficzne. Bardzo budujący i podnoszący na duchu jest fakt, że w wielu zespołach tańczą i śpiewają przedstawiciele młodego pokolenia. Wszystkie zespoły miały w swoim składzie grajków, a nawet wieloosobowe kapele z różnymi instrumentami. Artyści ubrani byli w barwne, oryginalne stroje.
Dolnośląski Przegląd Piosenki Folklorystycznej „Śpiewająca Wieś” z roku na rok przyciąga coraz większą publiczności, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Przez pięć godzin miłośnicy folkloru i tańca ludowego doskonale się bawili podczas występów na piotrowickiej scenie.

Po atrakcyjnych występach przyszedł czas na obrady członków Jury, którzy cały czas bacznie obserwowali poczynania zespołów. Oceniali biorąc pod uwagę dobór repertuaru, interpretację i wyraz artystyczny prezentacji. Emocje były ogromne. Wszyscy czekali z niecierpliwością na wyniki konkursu, które podał przewodniczący Piotr Koziar. 
Po owacyjnej reakcji widowni można wnioskować, że wybór Jury pokrywał się z odczuciami publiczności. Pierwsze miejsce zajął zespół Smolniczanie ze Smolnik, drugie Harnaś z Radkowa, trzecie Porębiok z Oławy. Nagrody dla zdobywców trzech pierwszych miejsc ufundowało Starostwo Powiatowe w Legnicy. 
Wyróżnienia ufundowane przez Urząd Marszałkowski zdobyli Lasowanie z Pieńska i Roztoka z Rudnej, a nagrodę specjalną ufundowaną przez wiceprezesa Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych Józefa Pawlaka otrzymały Kalinki z Rokitek. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. 

Galeria zdjęć
Zmodyfikowano: 10.07.2013