Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

16 lat Klubu 4H Kolumbowie w Okmianach (archiwum: 2013-08-15 14:58:39)

 

Klub 4H Kolumbowie istniejący przy Szkole Podstawowej w Okmianach działajuż 16 lat. Inicjatorką jego powstania była specjalistka WGD z ówczesnego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Piotrowicach, koło Chojnowa. Kazimiera Kotlarz. Pierwsza grupa liczyła 13 osób, byli to uczniowie VI klasy. 
Przez ten czas przez nasz klub przewinęła się ponad setka dzieci. Dziś klub liczy 22 członków z klas IV-VI, pod kierunkiem lidera Czesława Długosza, który jest jednocześnie nauczycielem i opiekunem klubu 4H od samego początku. 

Działalność Kolumbów wpisała się na stałe w harmonogram zajęć pozalekcyjnych. Dzięki przychylności dyrektorki szkoły Jolanty Klimy, możemy korzystać z bazy szkolnej realizując wszelkie projekty. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu po 2-3 godziny. Każde spotkanie składa się z części oficjalnej, realizacji projektu i rozrywkowej. 
Rozpoczynamy przywitaniem przez prezydenta klubu, rotą ślubowania, raportem skarbnika i sekretarza. Następnie otwieramy dyskusję na temat bieżących wydarzeń i problemów związanych z realizacją projektów. Decyzje podejmujemy większością głosów zgodnie z procedurą parlamentarną. 

Oto niektóre z realizowanych obecnie projektów:

  • Turystyczny -  „Zwiedzamy nasz region- miejsca ciekawe i zapomniane”,

  • Rękodzielniczy - kompozycje kwiatowe, makrama, stroiki okolicznościowe, origami, malowanie na szkle, rzeźba w drewnie, malowanie na tkaninie,

  • Prezentacji samego siebie - Wystąpienia publiczne, nauka przemawiania publicznego oraz prezentacji siebie,

  • Żywieniowy - poznawanie zasad zdrowego i racjonalnego żywienia, przygotowywanie potraw regionalnych, świątecznych itp.,

  • „ Rozwijanie umiejętności przywódczych poprzez działania na rzecz społeczności lokalnej”,

  • Ekonomiczny - „Pracuj i zarabiaj dla zabawy i zysku”,

  • Ekologiczne - „Ja, cywilizacja i natura”, „Historia kropli wody”, „Jak śmieci przedostały się do lasu”,

  • Elementy pedagogiki zabawy - na przykład zabawy fabularyzowane „Wyprawa do krainy św. Mikołaja”, „Pokolenia Landy”, „ Podróż dookoła świata” i inne,

  • Spotkania z ciekawymi ludźmi -  np. wizyta w gospodarstwie ekologicznym prowadzonym przez hindusa koło Jeleniej Góry, spotkanie z instruktorem survivalu, posłem na Sejm RP, itp.

Ważnym wydarzeniem w historii naszego klubu był udział w ogólnopolskim projekcie „Ugruntowanie i wyrównywanie poziomu wiedzy matematycznej w klasach IV-VI Szkoły Podstawowej”, zorganizowanym przez Fundację Edukacyjną 4H w Polsce i współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Prace klubowiczów prezentowano na wystawach m. in. w szkole i w trakcie Dni Otwartych Drzwi Doradztwa Rolniczego w Piotrowicach. Bierzemy również udział w konkursach ekologicznych organizowanych przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, jak „Ekologiczna ozdoba choinkowa” czy „Najładniejszy koszyk wielkanocny”.
Byliśmy dwukrotnie na spotkaniu opłatkowym z Prymasem Seniorem Polski Jego Eminencją ks. kardynałem Józefem Glempem w Warszawie.

Praca w klubie sprawia dzieciom wiele radości, daje dużo satysfakcji, pozwala realizować własne pomysły i marzenia. Klubowiczowie starają się być lepsi w myśl motta klubów 4H „Najlepsze niech będzie jeszcze lepsze.”

 

Galeria zdjęć
Zmodyfikowano: 15.08.2013