Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Relacje

Warsztaty Technologia uprawy winorośli w teorii i w praktyce panel II (22-24.06.2020)
Zmodyfikowano: 06.07.2020

W dniach 22-24 czerwca, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu zorganizował drugi panel warsztatów dla osób zainteresowanych założeniem własnej winnicy i rozpoczęciem przygody z winiarstwem.

Podczas trzydniowych warsztatów na temat „Technologii uprawy winorośli w teorii i praktyce” uczestnicy dowiedzieli się, jakie odmiany winorośli najlepiej sprawdzą się w dolnośląskim klimacie, jakie jest pochodzenie i budowa winorośli, a także jak dobrać i założyć instalacje nawodnieniowe w winnicach oraz jak prowadzić i ciąć winorośl.

Dodatkowo broker innowacji Zbigniew Dąbrowski przedstawił możliwości wsparcia finansowego innowacji w rolnictwie w ramach działania „Współpraca”

W części praktycznej, pod czujnym okiem wykładowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Janusza Mazurka z Kliniki Roślin, czternastu uczestników warsztatów montowało rusztowanie w winnicy, którą sami zakładali podczas pierwszego panelu.

Trzeciego dnia grupa gościła w Winnicy 55-100, położonej w malowniczej wsi Rzepotowice, która w tym roku może się poszczycić swoim pierwszym winem. Pomimo rzęsistego deszczu nie zabrakło chętnych do wizyty w winnicy. Tu uczestnicy poznawali techniki szczepienia winorośli oraz obsługę i kalibrację opryskiwaczy plecakowych i polowych. Zwiedzanie winnicy pogłębiło wiedzę uczestników na temat sprzętu, urządzeń oraz samego procesu produkcji wina.

Warsztaty zostały przeprowadzone z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, wynikających z aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Warsztaty odbyły się w ramach operacji realizowanej przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) dla województwa dolnośląskiego.

Informacji udziela:

Izabela Michniewicz kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich,
tel. 71 339 80 21 wew. 150.