Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Reklama

Relacje

Konferencja "Popularyzacja ekologicznych metod produkcji, przetwórstwa i marketingu żywności ekologicznej"
Zmodyfikowano: 29.11.2019

 

Przetwórstwo w gospodarstwie ekologicznym, możliwości dofinansowania czy środki spoza gospodarstwa do stosowania w rolnictwie ekologicznym, to tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas wrocławskiej konferencji, zorganizowanej 20 listopada. W spotkaniu na temat popularyzacji ekologicznych metod produkcji, przetwórstwa i marketingu żywności ekologicznej wzięli udział rolnicy ekologiczni, doradcy, przedstawiciele instytucji i firm działających w sektorze rolnictwa ekologicznego, eksperci rolnictwa ekologicznego oraz  przedstawiciele świata nauki.

Na początku spotkania laureaci konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne na Dolnym Śląsku otrzymali statuetkę i dyplom Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z rąk zastępcy dyrektora DODR we Wrocławiu Romana Piątkowskiego. Agata i Zbigniew Wolakowie zwyciężyli w kategorii  ekologia – środowisko. Rolnicy prowadzącą gospodarstwo ekologiczne Pod Srebrną Górą w Jeżowie Sudeckim.

Ekspert rolnictwa ekologicznego dr inż. Urszula Sołtysiak omówiła wymogi dokumentowania działań w rolnictwie ekologicznym, dobór środków produkcji spoza gospodarstwa oraz zasady prowadzenia przetwórstwa w rolnictwie ekologicznym.

Przedstawiciele Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa omówili zadania i rolę swoich instytucji, na rzecz rolnictwa ekologicznego.

Podczas konferencji  swoim doświadczeniem w prowadzeniu gospodarstwa ekologicznego i przetwórstwa podzielił się Mariusz Purgał prowadzący gospodarstwo ekologiczne Malinowa Zagroda. Dużym zainteresowaniem cieszył się również temat związany z prowadzeniem małego przetwórstwa w gospodarstwie, w ramach rolniczego handlu detalicznego. Uczestnicy konferencji rozmawiali o tym, jakie są zasady realizacji i jak uzyskać dofinansowanie z działania Rolnictwo Ekologicznego w ramach PROW 2014-2020. Przedstawiona została również oferta naturalnych preparatów do stosowania w rolnictwie ekologicznym firmy Himal.

Konferencja, która zakończyła się dyskusją i wymianą doświadczeń praktyków i teoretyków rolnictwa ekologicznego, została zorganizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Urszula Bogusiewicz DODR

Galeria zdjęć