Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Relacje

XIV Dolnośląskie Forum Kobiet - W kalendarzu kobiecych spraw
Zmodyfikowano: 28.11.2018

 

   

Ponad sto kobiet z terenów wiejskich Dolnego Śląska spotkało się 23 listopada w DODR, we Wrocławiu podczas XIV Dolnośląskiego Forum Kobiet. Tegoroczne spotkanie zostało  zorganizowane pod hasłem „W kalendarzu kobiecych spraw”. Tematem przewodnim Forum była profilaktyka zdrowia, jednak nie zabrakło informacji branżowych i tematów lekkich.

Przybyłe Panie powitał Zastępca Dyrektora Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Andrzej Znamirowski.  Wśród zaproszonych gości były między innymi Dyrektor Ośrodka Regionalnego KRUS we Wrocławiu Ewa Pawelec, Dyrektor Sekcji Zamiejscowej KOWR w Świdnicy Urszula Ganczarek, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu Marzena Horbaczewska, Kierownik oddziału wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Miliczu Barbara Walaszczyk i Kierownik Działu Rolnictwa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu Irena Baraniecka, a także Sekretarz Gminy Żmigród Joanna Monastyrska.

Forum było okazją do podsumowania wojewódzkiej edycji krajowego konkursu AgroLiga 2018. Celem konkursu jest wybór Wojewódzkich Mistrzów dwóch kategoriach ‒  rolnicy i firmy, z terenu województwa dolnośląskiego, którzy będą reprezentowali nasze województwo w krajowej edycji konkursu.

Mistrzowie nagrodzeni

Mistrzami wojewódzkimi konkursu AgroLiga zostali Wojciech Skowroński z Sułowa oraz Przetwórnia warzyw Kiszone warzywa z Doliny Baryczy Michał Sznajder z Karnic. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 8 uczestników ‒ w kategorii rolnicy ‒

5 gospodarstw i w kategorii firmy ‒ 3 podmioty z terenu województwa, prowadzące działalność na regionalnym rynku. Wpływ na wyniki konkursu miały głosy oddane w sondzie internetowej. Osoby odwiedzające naszą stronę oddały 9 136 głosów. Po przeliczeniu liczby głosów na punkty i zsumowaniu z punktami przyznanymi przez komisję konkursową:

Tytuł Mistrza Wojewódzkiego AgroLigi 2018 otrzymali:

  • w kategorii rolnicy ‒ Wojciech Skowroński, Sułów, powiat milicki,
  • w kategorii firmy ‒ Przetwórnia warzyw Kiszone warzywa z Doliny Baryczy Michał Sznajder, Karnice, powiat trzebnicki.

Tytuły Wicemistrza Wojewódzkiego AgroLigi 2018 otrzymali:

  • w kategorii rolnicy ‒ Tomasz Lisiecki, Czerna, powiat głogowski,
  • w kategorii firmy ‒ Wyrób Wędlin Naturalnych Zakład „Pod Bukami” Piotr Czajkowski,  powiat trzebnicki.

Wyróżnienie w Wojewódzkiej AgroLidze 2018 otrzymała:

  • w kategorii rolnicy ‒  Katarzyna Czuba-Kowal, Kamieniec, powiat kłodzki.

Laureaci AgroLigi otrzymali dyplomy i statuetki, z rąk Dyrektor Sekcji Zamiejscowej KOWR w Świdnicy Urszuli Ganczarek i Zastępcy Dyrektora DODR Andrzeja Znamirowskiego.

Historia rodzinnego biznesu

Ofertę Mistrza wojewódzkiego w kategorii firma – Michał Sznajder Kiszone Warzywa z Doliny Baryczy przedstawiła córka właściciela – Emilia Chmura. Opowiedziała ona o historii rodzinnego przedsięwzięcia i swojego powrotu na wieś z wielkiego miasta. Pokazała też, jak ważną rolę pełni podejście rynkowe, jeśli chcemy osiągnąć sukces w agrobiznesie. I jak wiedza trzech pokoleń może być wykorzystana do prowadzenia rodzinnej firmy.

Szlachetne zdrowie

W dalszej części imprezy znalazły się wykłady związane z profilaktyką zdrowotną.

Małgorzata Kazimierczyk, prowadząca w Opolu sklep z bielizną, od lat zaangażowana społecznie w promocję zdrowia Polek mówiła o tym, jak ważny dla kobiet w ochronie przed rakiem piersi jest właściwy dobór biustonosza. Zaprosiła do korzystania z bezpłatnych konsultacji w zakresie brafittingu na jednym ze stoisk podczas trwania imprezy.

Kolejna prelekcja dotyczyła profilaktyki antynowotworowej w postaci obrony przed czerniakiem. Justyna Zalwert z Fundacji Sensoria uczuliła uczestniczki na konieczność obserwacji wszelkich zmian znamion występujących na ciele i wskazała, gdzie szukać pomocy w razie niepokojących objawów.

Hiszpańskie rytmy i malowany jedwab

Forum zakończył występ zespołu Studio Suenos z Wrocławia. Muzyka, głos i ognisty taniec sprawiły, że uczestniczki Forum przeniosły się w hiszpańskie klimaty.

Forum Kobiet było formą podziękowania kobietom zaangażowanym w społeczny rozwój obszarów wiejskich Dolnego Śląska. Spotkanie było też miejscem dyskusji oraz okazją do nawiązywania znajomości, które mogą zaowocować realizacją wspólnych projektów.

W programie przewidziany został czas na zwiedzanie stoisk wystawców. Wśród nich byli producenci rękodzieła i regionalnych produktów, takich jak sery lutomierskie, miody smakowe, chałwa lniana, oleje tłoczone na zimno, przetwory, pierniki, wędliny, kiszonki i ręcznie malowany jedwab, a także bezpłatne punkty konsultacyjne w zakresie brafittingu, urody i odchudzania.

Sponsorami Forum byli: firma Jelenia Plast Sp. z o.o. z Jeleniej Góry, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park” sp. z o. o. z Wałbrzycha oraz Fabryka Czekolady Mondelez Polska Production Sp. z o.o. z Bielan Wrocławskich. Patronat medialny nad imprezą objął miesięcznik Twój Doradca Rolniczy Rynek i wydawnictwo „Gospodyni” – Grupa Cogito.

Agnieszka Kowalczuk-Misek DODR