Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Reklama

Relacje

Bioasekuracja, ptasia grypa - szkolenie
Zmodyfikowano: 24.01.2018

W poniedziałek 22 stycznia, w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, we Wrocławiu odbyło się szkolenie Bioasekuracja, ptasia grypa. Wzięło w nim udział 118 osób ‒ hodowców drobiu, rolników, doradców i powiatowych lekarzy weterynarii.

Współorganizatorem seminarium był Wojewódzki Inspektorat Weterynarii we Wrocławiu.

Szkolenie zostało podzielone na dwa bloki tematyczne. Część pierwszą ,,Bioasekuracja’’ poprowadził prof. dr hab. Andrzej Gaweł z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który mówił o tym co to jest bioasekuracja i jakie wymagania musi spełnić hodowca. Uświadomił również hodowcom, czym jest ptasia grypa, wymienił najczęściej występujące szczepy grypy. Opisał też, jak rozwijała się ptasia grypa w Polsce w 2017 roku.

Drugą część szkolenia – „Ptasia grypa ‒ odszkodowania” poprowadzili lekarz wet. Joanna Gozdecka oraz Dolnośląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Zdzisław Król. Przedstawili oni przebieg ptasiej grypy na Dolnym Śląsku w ubiegłym roku. Omówili przepisy prawne dotyczące ptasiej grypy oraz wymagania, jakie musi spełnić hodowca drobiu, gdy wystąpi zagrożenie.

Wykładowcy przedstawili także sankcje czekające hodowców, którzy nie dostosują się do wymagań w trakcie zagrożenia oraz informację, jakie odszkodowanie może otrzymać hodowca, który spełni kryteria zapisane w Ustawie w razie wystąpienia ptasiej grypy.

Jan Burblis DODR

Galeria zdjęć